Po Fialových slovech o válce vystoupí Lipavský! Sešel se krizový štáb kvůli Ukrajině. „Situace je vážná a je vážnějším každým dnem,“ varoval Fiala

Krizový štáb ministerstva zahraničí dnes odpoledne probral krizi na ukrajinských hranicích s Ruskem a ohrožení Ukrajiny. Zabývat se bude posledními informacemi, které z východu Evropy přicházejí. Naposledy krizový štáb ministerstva zasedal v pondělí. Od té doby napětí na východě Ukrajiny stále stoupá a západní země se obávají rozsáhlého válečného konfliktu.

Česká diplomacie opakovaně vyzvala k mírovému a diplomatickému řešení. Rusko vybídla, aby přestalo situaci eskalovat. Ministr zahraničí Lipavský (Piráti) avizoval, že členové krizového štábu vyhodnotí nejnovější informace o krizové situaci na východě Evropy. Označil ji za opravdu vážnou.

Informace z amerických i dalších zdrojů, se kterými česká diplomacie pracuje, ukazují na poměrně značnou vojenskou sílu, kterou Rusko na ukrajinských hranicích shromáždilo. Další postup ministerstva Lipavský oznámí na podvečerní tiskové konferenci.

K situaci na Ukrajině se v neděli vyjádřil premiér Fiala V Otázkách Václava Moravce mluvil o tom, že Evropa je krok od války, snahy o diplomatické řešení naráží na ruský postoj a šance na takové řešení klesá. Připomněl i dosavadní pomoc Česka Ukrajině v podobě daru dělostřelecké munice nebo v oblasti zdravotnictví.

Druhou fází pomoci podle Fialy je dar deset milionů korun na zdravotnický materiál. Pokud by se tamní humanitární situace zhoršila, mohla by následovat další humanitární pomoc za asi 100 milionů korun, řekl. Zatím podle něj nepřišel požadavek, aby česká armáda vyslala své vojáky na Slovensko. Fiala si to dovede osobně představit, musely by o tom ale rozhodnout vláda a Parlament.

„Situace je vážná a je vážnějším každým dnem. Není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války, což je něco naprosto donedávna ještě nepředstavitelného,“ varoval premiér Fiala v neděli na ČT s tím, že je potřeba odvrátit válku. Západ není připraven obětovat Ukrajinu a její budoucnost, věří Fiala.

„Když se podíváme i na slovník světových státníků, jak se změnil za poslední týden, tak už se nemluví jenom o hrozbě a nějakého konfliktu, a nebo zvýšení napětí, ale opravdu přímo se používá to slovo válka, protože ruská vojska jsou v takovém stupni připravenosti kolem Ukrajiny ať už ruské strany, nebo běloruské, že vlastně jsou připraveni na ten útok, který může začít v jakékoliv chvíli,“ míní Fiala.

Je třeba nadále se snažit o diplomatické řešení, dokud se dveře úplně nezavřou, podotkl. „Všechny ty pokusy o diplomatické řešení, které západní státy opravdu vytrvale vedou, tak zatím nevedou, bohužel k žádnému výsledku. Protože Rusko staví buďto nerealistické požadavky, nebo žádného výsledku dosáhnout nechce. Ta situace je opravdu nesmírně vážná a nebezpečná,“ upozorňuje a pokračuje: „Bohužel ta pravděpodobnost mírového řešení se snižuje (…) Rusko hledá záminku pro ten útok a pro nedohodu. A ty záminky Rusku konkrétními kroky je zbytečné dávat.“

Podle Fialy hrozí Rusku tvrdé sankce. „My podporujeme Ukrajinu, nepřipustíme žádné ohrožení jejího území. Jakýkoliv útok Ruska bude mít vážné následky a jsme připraveni k nejtvrdším sankcím (…) Sankce jsou připraveny, všichni jsou přesvědčeni o tom, že to nesmějí být sankce kosmetické, symbolické, ty, které byly dosud. Že to musí být sankce, které skutečně Rusko postihnou,“ míní.

EU zároveň vyhodnocuje míru dopadu sankcí na jednotlivé členské státy. „Je zde připravenost těm, co by byly postiženy nejvíc, tak to nějakým způsobem kompenzovat,“ uvedl. Česko by podle něj bylo zasaženo podle toho, jaký typ sankcí by byl uplatněn. Připustil ale, že podle dlouhodobých odhadů by Česká republika patřila k zemím, kterých by se sankce dotkly. Pravděpodobně by pak získala kompenzace.

„Tady hrozí válka v Evropě, válka, do které by bylo zapojeno Rusko. To je přece něco tak nesmírně vážného, že všechna pokud možno nejtvrdší opatření musí být na stole a musíme je být odhodláni použít,“ vyzývá Fiala a připomíná, že právě jako Češi máme s expanzí Ruska své zkušenosti. „My víme, co to znamená ruská okupace, ruská agrese,“ dodal.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: blesk.cz