Petr Fiala varuje! „…Ceny energií ohrožují investice i běžný provoz…“

Samosprávy budou pod tlakem i kontrolou.  Kvůli cenám energií  budou muset omezovat investice i běžný provoz, pokud vláda nepřijde s krizovým scénářem, varoval Svaz měst a obcí.

Většině obcí končí se závěrem roku smlouvy s fixovanými cenami energií, na příští rok je tak nemají zajištěné. Podle výkonné ředitelky svazu Radky Vladykové to velmi komplikuje přípravu rozpočtů, a tedy i plánování investic. V nejhorším případě uzavírání mateřských nebo základních škol, omezování veřejných služeb a dopravní obslužnosti, upozornili představitelé svazu.

Petr Fiala (ODS) řekl, že vláda připravuje řešení, které zajistí veřejným institucím a samosprávám energie za přijatelné ceny. Zmínil státního obchodníka s energiemi.

Svaz měst a obcí provedl šetření mezi obcemi, dostalo se mu stovek odpovědí. Zhruba v 90 procentech obcí, které svazu odpověděly, je situace velmi složitá. „Přišla smršť odpovědí, kde starostové popisují raketové zdražení, které nejsou schopni akceptovat bez radikálních úsporných škrtů na straně nejen investic, ale i běžného provozu města či obce,“ řekl předseda Svazu měst a obcí a starosta města Kyjov František Lukl.

Podle výkonné ředitelky svazu Radky Vladykové je problém jednak s cenami energií, ale i s tím, že je vůbec nemohou sehnat. „Problém je větší s plynem než s elektřinou,“ upřesnila. Vladyková v 90′ ČT24 upozornila, že by obce nyní měly připravovat rozpočty na příští rok, to však kvůli nejistotě nemohou. V důsledku nelze plánovat ani investice. „My to nemáme tak jednoduché jako vláda. Starosta svým podpisem stvrdí, že bude mít na krytí závazků, ke kterým obec zaváže,“ poukázala.

Svaz chce, aby vláda přikládala obcím stejný význam jako například domácnostem, průmyslu nebo krajům. Kvůli hrozící nedostupnosti energií může podle Lukla narůstat sociální napětí i kriminalita. Varoval, že případné omezení investic, by mohlo mít ten dopad, že se budou méně čerpat evropské dotace, protože by se schválené projekty nemusely kvůli úsporám realizovat.

Podle Vladykové mohou obce šetřit na energiích v několika krocích. Tím prvním by bylo omezení péče o veřejnou zeleň nebo ztlumení veřejného osvětlení. Zdůraznila ovšem, že i to by mělo vliv například na kriminalitu nebo na bezpečnost dopravy.

V dalším kroku mohou obce šetřit na veřejných službách, například na provozu sportovišť. V nejkrizovější situaci budou muset samosprávy sáhnout do rozpočtů veřejných služeb, což může být například svoz odpadu nebo údržba veřejných prostranství. Omezení provozu škol by mělo být podle svazu až posledním krajním řešením.