Petr Fiala: „Stálá přítomnost armády USA v Česku je jen hezké přání, nejedná se o tom!“

Stálá přítomnost americké armády v Česku je podle premiéra Petra Fialy (ODS) sice hezké přání, ale aktuální téma to není a reálná jednání se o této věci nevedou. Fiala to sdělil serveru Aktuálně.cz. O přítomnosti amerických vojáků na českém území se začalo diskutovat po sobotním vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která Deníku N řekla, že po Velikonocích při jednání ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem chce otevřít i téma americké přítomnosti v České republice.

Je to určitě pěkné téma. Pro mě jako občanského demokrata se to pěkně poslouchá, ale opravdu je to jenom hezké přání,“ řekl Aktuálně.cz premiér a šéf ODS k možnosti stálé americké vojenské přítomnosti v tuzemsku. Zdůraznil, že nejde o aktuální téma. „Reálná jednání se o tom nevedou,“ dodal.

Téma se podle Fialy objevilo víceméně náhodou poté, co europoslanec a exministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra na víkendovém kongresu ODS připomněl svůj dva roky starý projev a řekl, že v Česku chybí americká vojenská základna. Černochová poté o nápadu mluvila v médiích.

Podle informací webu Lidovky.cz nejde o zřízení americké vojenské základny, ale o vyjednání podmínek smlouvy o obranné spolupráci mezi Českem a USA. Česko by mohlo podle Černochové uzavřít dohodu jako Slovensko, podle níž Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. Nalézt dohodu by podle ní chvíli trvalo, v Česku by ji schvalovaly obě komory parlamentu.

Tuto verzi Fiala v podstatě potvrdil po úterním zasedání tripartity. „Vítám všechny kroky, které vedou k posilování obranyschopnosti. Co bude (ministryně Černochová) dojednávat, je obranná smlouva s USA, kterou má většina zemí v našem regionu,“ popsal premiér s tím, že o konkrétní základně se nejedná.

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš by zřízení americké základny v Česku nepodpořil, považuje je za zbytečné. Nejlepší by podle něj bylo udělat o tématu referendum, uvedl v pondělí na sociálních sítích. Svůj postoj zdůvodnil tím, že Severoatlantická aliance v současnosti vytváří v zemích na své východní hranici obranné systémy a společné alianční jednotky, takzvané battlegroups. „Tak proč bychom ještě měli dělat nějaké základny u nás, když tyto základny pomáháme budovat?“ řekl s odkazem na účast českých vojáků na vytváření mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Slovenský parlament letos v únoru schválil smlouvu, která americkým vojákům umožní využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť na Slovensku. Projednávání dokumentu provázely protesty a obstrukce opozičních stran. Tuzemské ministerstvo obrany tehdy na dotaz ČTK uvedlo že Česko se Spojenými státy o smlouvě nejedná, pokud ale americká strana uzavření navrhne, Česko je připravené se návrhem zabývat. Podle informací Lidovek.cz se nyní jedná právě o takové smlouvě, nikoliv o budování konkrétní americké vojenské základny.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: ods.cz