Petr Fiala dorazil do Kyjeva. Setká se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem

Premiér Petr Fiala (ODS) společně s premiéry Polska Mateuszem Morawieckým a Slovinska Janezem Janšou přijeli v úterý jako zástupci Evropské rady do Kyjeva obléhaného ruskými vojsky. O příjezdu vlaku informoval na Twitteru Morawiecki. Cesty se účastní i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Politici se setkají s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Je to první návštěva takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února. Zpravodaj ČT v Kyjevě Václav Černohorský s odkazem na tiskové oddělení ukrajinského prezidenta uvedl, že by se schůzka státníků mohla konat v sedm večer SEČ. 

„Tady, ve válkou rozedraném Kyjevu, se píší dějiny. Tady svoboda svádí souboj se světem tyranie. Tady se hraje o budoucnost nás všech. Evropská unie podporuje Ukrajinu, která se může spolehnout na pomoc svých přátel – toto poselství jsme s sebou dnes (v úterý, pozn. red.) přivezli do Kyjeva,“ napsal Morawiecki.

Mluvčí polské vlády Michal Dworczyk sdělil, že vlak vezoucí politiky přejel polsko-ukrajinské hranice kolem 08:30, po poledni byl mezi Lvovem a Kyjevem. Polské příhraniční město Přemyšl je od Kyjeva vzdálené přes šest set kilometrů a cesta trvá zhruba sedm až devět hodin. Mluvčí české vlády Václav Smolka informaci polské strany o cestě vlakem potvrdil.

„Návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ předeslal Fiala. Během návštěvy chce také prezentovat „široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany“. Poznamenal také, že o cestě ví mezinárodní společenství včetně OSN.

„Evropa musí garantovat nezávislost Ukrajiny a ujistit, že je připravená pomoci při její obnově,“ napsal na Twitteru polský premiér Morawiecki. „V tak klíčové chvíli pro celý svět je naší povinností být na místě, kde se píší dějiny,“ citovala jej agentura PAP. „Nejde o nás, ale o budoucnost našich dětí, které si zaslouží žít ve světě, kde nebude žádná tyranie,“ dodal Morawiecki.

„Jsem rád, že dnes (v úterý, pozn. red.) budeme moci (prezidentu) Zelenskému a (premiéru) Šmyhalovi doručit i vzkaz od generálního tajemníka OECD Mathiase Cormanna. OECD podpoří obnovu a rekonstrukci na Ukrajině,“ napsal na Twitteru slovinský premiér Janša. „Jsme v podpoře Ukrajiny jednotnější, než kdy dříve. Díky vaší odvaze. Díky vašim obětem. Když mluvíme o našich hodnotách, tak nyní na celém kontinentu není země, která by byla evropštější než Ukrajina,“ vzkázal do Kyjeva šéf slovinské vlády.

Fiala o své cestě na Ukrajinu v noci informoval ministry silových resortů, sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Doplnila, že po dobu nepřítomnosti Fialu zastoupí první vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle Černochové byl premiér do Kyjeva odhodlaný jet. „Je to signál ukrajinské straně, že Česko stojí na jejich straně a že premiér Zelenskyj má naši absolutní podporu,“ zdůraznila.

Na neohlášenou návštěvu do Kyjeva v úterý zamířil také šéf litevské diplomacie Gabrielius Landsbergis, uvedla litevská agentura Elta. „Vyměnili jsme si názory na probíhající deputinizaci. Je třeba udělat více. Žádost Ukrajiny o vstup do EU je třeba brát vážně. Stejně jako pomoc Ukrajině,“ napsal po setkání se svým ukrajinským protějškem Landsbergis na Twitteru.

Dmytro Kuleba ve svém příspěvku na stejné sociální síti poznamenal, že litevský ministr navštívil Ukrajinu jako první zahraniční šéf diplomacie od ruské invaze do země. „Podpora Litvy je pevná. Pracujeme na urychlení vstupu Ukrajiny do EU. Rusko musí být postaveno před soud za své zločiny,“ napsal Kuleba.

Podle armádního generála ve výslužbě Jiřího Šedivého se bude bezpečnostní riziko pro politiky zvyšovat v blízkosti Kyjeva a ve měste samotném. „Myslím, že to má skutečně rizikový potenciál,“ sdělil ve vysílání ČT24. Věří tomu, že jsou o cestě informováni i Rusové, vzhledem k tomu, že informace je veřejná.

Nelze podle něj ale vyloučit, že se stane něco nepředvídatelného – někdo cestu odhalí, nebude informován o politicích a podnikne úder. Rusové, kteří mají podle něj v Kyjevě své zpravodajce, špiony a informátory, budou hledat informace o tom, kde se premiéři a vicepremiér budou pohybovat. Šedivý si ale zároveň myslí, že Ukrajinci mají přijata taková opatření, aby se místo setkání s ukrajinským prezidentem neodhalilo.

Starosta Kyjeva vyhlásil od úterního večera pětatřicetihodinový zákaz vycházení, není ale zatím jasné, zda to má souvislost s návštěvou státníků. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve vysílání ČT24 sdělil, že jakékoliv záležitosti, které se vážou k bezpečnosti cesty, nebude komentovat. Česko touto cestou podle  Lipavského jasně ukazuje, že stojí za Ukrajinou. Jde podle něj o srozumitelné vyjádření solidarity. Cestu podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plně podporuje i prezident Miloš Zeman.Mluvčí Smolka napsal, že návrat do Česka očekává na letiště v pražských Kbelích, čas neupřesnil s odkazem na bezpečnostní důvody. Polská strana uvedla, že na uspořádání cesty se dohodli politici na evropském summitu ve Versailles, který se uskutečnil ve čtvrtek a v pátek minulého týdne. Podle vysoce postaveného unijního činitele Morawiecki o možnosti návštěvy informoval Michela a von der Leyenovou právě tam.

O úterním termínu konání návštěvy se pak unijní špičky dozvěděly v pondělí večer. „Předseda (Michel) uznal potřebu dát Ukrajině najevo podporu a poukázal na bezpečnostní rizika takovéto cesty,“ sdělil novinářům zmíněný zdroj. Podle něj nejde o cestu, která by měla mandát schválený všemi lídry unijních zemí. Mluvčí Michela ani von der Leyenové nechtěli upřesnit, zda zvažovali, že by se k cestě připojili nebo o něčem podobném přemýšlejí do budoucna.

Pondělní rozhovory se podle médií odehrávaly prostřednictvím videokonference, v minulých dnech se delegace obou zemí několikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Předchozí rozhovory nevedly k žádnému zásadnímu průlomu, poznamenala agentura AP, přestože o víkendu obě strany hovořily o určitém pokroku.

Úřady Kyjeva v noci na úterý znovu vyhlásily letecký poplach. Obyvatelé města poté nad ránem uslyšeli nejméně čtyři silné výbuchy, píše agentura Ukrinform. Rakety zasáhly několik obytných výškových budov, informovalo ukrajinské ministerstvo vnitra a upřesnilo, že dva lidé zemřeli a jedna osoba byla převezena do nemocnice. Ukrajinská armáda v prohlášení uvedla, že ostřelování zasáhlo kyjevskou Svjatošynskou čtvrť. Zelenskyj vyzval ruské vojáky, ať složí zbraně. „Nabízím vám šanci přežít,“ vzkázal jim.

Kyjev je i v posledních hodinách ostřelován raketami. Dopoledne tam měl naplánovaný videohovor se svým protějškem ministr školství Petr Gazdík (STAN), kvůli poplachu se ale neuskutečnil. „Pokusili se spojit, pak spojení spadlo, museli do krytu, ani jsem je neviděl,“ řekl.

Ukrajiny se budou týkat i další úterní události. Pokračuje mimořádné zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) věnované ruské invazi. Mimo jiné o tomto konfliktu budou jednat i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho íránský protějšek Hosejn Amírabdolláhján.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: archív teraz.sk