Personální změny na drahách!? Opozice nechce zpět Topolánkovu éru. Podle Havlíčka musí Kupka odolat lobbistům

Případné personální změny na Českých dráhách nenechávají v klidu opoziční poslance. Ač ministra Martina Kupku chválí za dosavadní korektnost a snahu v rozvíjení projektů bývalé vlády, jedním dechem upozorňují na to, aby se ministr vyvaroval lobbistickým tlakům a návratu „šíbrů“ z éry vládnutí Mirka Topolánka.

Jak to tenkrát vypadalo?

Firma Viamont patřící ministru dopravy Aleši Řebíčkovi zaznamenala sedminásobný nárůst příjmů ze státních zakázek z doby, kdy Řebíček ovládal resort a ochranou ruku nad ním držel Topolánek. Řebíčkovo ministrování bylo doprovázeno personálními čistkami na Českých drahách a dosazováním loajálních manažerů. Řebíček proslul svou štědrostí, když kupříkladu podepsal šéfovi ČD Petru Žaludovi odchodné ve výši 24 platů, tedy cca 12 milionů korun! To jsou jen některé perly, které zdobily tuto éru. Před návratem těchto pořádků varoval veřejně bývalý ministr doprav Karel Havlíček.

Médii minulý týden totiž prolétla informace, že možným adeptem na výměnu je samotný předseda představenstva ČD Ivan Bednárik. S tímto případným krokem se Havlíček odmítá smířit a v souvislosti v rozhovoru pro železniční web Railtarget.cz z konce minulého týdne připomněl, že Bednárika považuje za jednoho z nejlepších krizových manažerů, který převzal ČD v době pandemické krize, kdy výnosy dopravců klesly až o 80 %. „Je to člověk s respektem v odvětví a manažer, který měl výborné výsledky v ČD Cargo. Pokud zde začneme hrát politické hry a do vrcholových pozic začne vláda dosazovat svoje kamarády a podporovatele nebo podlehne skupinám, které mají zájem na obchodování s ČD, pak se vracíme do doby temna, která zde byla zejména za Topolánkovi éry. Klientelismus, kamarádi a podle toho to také vypadalo,“ uvedl Havlíček. Podle něj byly ČD v této době chápány jako dojná kráva různých šíbrů, za asistence vrcholových politiků.  „To jsme změnili, ale je mi jasné, že ti, kteří o tyto výsady přišli, už jsou zase na značkách. Toto ale musí ministr ustát a manažerský tým Českých drah bude velkou zkouškou. Tím samozřejmě neříkám, že není možné nikoho vyměnit. Ale musí to být na základě výsledků a nový manažer musí mít prokazatelně předpoklady pro to řídit takovýto kolos,“ uzavřel Havlíček.

Téma pro Sněmovnu? Možná

Změny by se měli dotknout nejen vrcholových postů, ale i dozorčí rady ČD. Před dvěma týdny web zdopravy.cz přinesl informaci o tom, že mají být odvoláni její dlouholetí členové Vojtěch Kocourek a Jan Vrátník a na jejich místo nastoupit Petr Šlegr, muž s historickými vazbami na starou ODS a Tomáš Vrbík, letos v lednu jmenovaný náměstek ministra dopravy. Poslanec Jan Kubík z hnutí ANO, který je členem Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj v rozhovoru pro Railtarget.cz uvedl, že sice rozumí tomu, když si nový ministr přivede lidi sobě blízké na ministerstvo, nicméně nesouhlasí s tím, aby docházelo ke změnám ve státních podnicích, pokud správně fungují, mají výsledky a dodržují dohodnuté cíle. „Zatím toto téma vnímám jen v rovině „co by, kdyby“. Pokud by mělo docházet k nějakému většímu pronikání lidí navázaných na struktury vládních stran, pak by to určitě bylo téma pro Sněmovnu,“ uvedl Kubík.

Sympatie a schopnost odolat tlakům lobby vyjádřil Martinu Kupkovi bývalý pirátský poslanec Ondřee Polanský. „ Ze všech kontaktů a jednání, které jsem s panem ministrem měl, tak jsem přesvědčený, že je to velmi schopný člověk a je schopen těm tlakům velmi dobře čelit, když by na to přišlo,“ uvedl pro RT Polanský bývalý člen Podvýboru pro dopravu.

ZDROJ: RT, vysokahra.cz

ZDROJ FOTO: novinky.cz