Pekarová Adamová v DVTV: Příspěvek pro důchodce je jen předvolební úplatek!

Předsedkyně TOP09 Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro DVTV nazvala pětitisícový příspěvek seniorům „úplatkem“. Podle ní si nelze dovolit žít nad poměry. „Nemůžeme si dovolit takhle neuváženě rozhazovat“, uvedla.

Předsedkyně TOP 09 v rozhovoru s moderátorkou Emmou Smetanou uvedla, že česká ekonomika je v koronavirových časech v takové krizi, že si nemůže dovolit navyšovat penze nad zákonem stanovenou valorizaci. „To znamená, to co určuje zákon, zohledňuje inflaci a další ukazatele“, uvedla v rozhovoru.

„To si nemůžeme dovolit, taková je realita,“ dodala s tím, že si nemůžeme žít nad poměry. „Nemůžeme si dovolit takhle neuváženě rozhazovat“, pokračovala a odkázala k dalším prioritám, kde jsou finanční prostředky zapotřebí jako například zdravotnictví.

Podle Adamové se jedná o úplatek. „Přiznejme si. Je to proto, že za měsíc jsou volby, je potřeba si naklonit tuto obrovskou skupinu voličů a já pevně věřím tomu, že velká část z nich to vidí, že to je jenom úplatek, který se děje teď před těmi volbami za té cynické logiky – my vám dáme peníze, vy nám dejte vaše hlasy. Nic jiného se tady teď neděje. Je to jen uplácení,“ zdůvodnila politička v rozhovoru a dodala, že jsme „zadlužení až po uši“.

Sama připomněla, že v době, kdy si to Česká republika mohla dovolit, tak se snažili důchodcům jako TOP09 přilepšit. „Teď jsou tady časy bezprecedentní krize“, zdůvodnila a pokračovala, že věří, že i důchodci si nepřejí, abychom směřovali ke krachu.

Došlo i na téma super hrubé mzdy. „My jsme v roce 2012 podpořili její zrušení“, zdůraznila s tím, že souhlasí, že je to správný krok, diskuzi podle ní ještě podléhají parametry. „Na zrušení superhrubé mzdy říkáme ANO, ale současně zrušení odvodů a zavedení důchodové reformy“, vysvětlila šéfka TOP09 návrh, který by dokázali podpořit. Pokud bude soulad s vládou na takovém postupu, nevidí politička důvod, návrh nepodpořit.

Vyvrátila rovněž domněnku, že se jedná z její strany o sbírání politických bodů. Naopak je za tím dle jejích slov snaha myslet na budoucnost, ne jenom na dnešek. „Neřešit to stylem po nás potopa“, varovala.

Senioři by totiž měli letos v prosinci dostat mimořádný jednorázový příspěvek k důchodu pět tisíc korun. Shodli se na tom na konci srpna lídři koaličních stran.