Pekarová a Vondráček řešili hádky o skartaci na Hradě i paralýzu Sněmovny. „Příliš se mi to nezdá!“ řekla Pekarová Adamová

Hradní skartace dokumentu k Vrběticím, na kterou si posvítí policie, ale také hádky ve Sněmovně, jež přerostly v její paralýzu, to byla témata, která v neděli přinesla nejednu třecí plochu mezi bývalým šéfem Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a jeho nástupnicí v čele komory Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) v Partii na CNN Prima News.

Prošetřování údajného skartování zprávy o Vrběticích bylo jedním z témat nedělní Partie na CNN Prima News. „Policie by to měla jednoznačně vyšetřit,“ uvedla šéfka Sněmovny Pekarová Adamová (TOP 09).

„Pokud došlo k tomu, co říká pan Mynář tedy skartaci omylem, tak i tak mohl být porušen zákon. Samozřejmě utajované dokumenty a informace podléhají jednoznačně našim zákonům – i nakládání s nimi a třeba i skartace,“ upozornila šéfka Topky.

„Příliš se mi to nezdá, že by takové pochybení mohlo vůbec nastat, proto si myslím, že je důležité, abychom věděli, zda skutečně ta zpráva byla skartována, nebo zda k ní neměl přístup i někdo další, kdo je třeba bez prověrky, jako je třeba ostatně i pan Mynář. Což je vizitka pana prezidenta, jaké spolupracovníky si vybral, kteří nejsou ani po mnoha letech schopni na takovéto významné pozici získat bezpečnostní prověrku,“ poznamenala.

ituací se bude zabývat i bezpečnostní výbor ve Sněmovně. Avizoval to již předseda výboru Pavel Žáček (ODS).

„Ad podezřelá skartace důvěrných písemností v Kanceláři prezidenta republiky: Předpokládám, že nebude problém doplnit jeden nový bod na řádné jednání našeho výboru pro bezpečnost, které proběhne ve čtvrtek. A pozveme navíc zástupce Národního bezpečnostního úřadu,“ avizoval na twitteru Žáček.

„Pro mě jsou především překvapivé ty informace, které se objeví na veřejnosti v podstatě z vnitřního chodu prezidentské kanceláře,“ uvedl expředseda Sněmovny Vondráček (ANO).

„Že někdo má takové informace v rámci spisové služby uvnitř Kanceláře prezidenta republiky. Já se k tomu nemám jak vyjádřit, já nemám žádnou jinou možnost než sledovat mediální výstupy. Hrad se teď vyjádřil, má to na svých stránkách, že všechno proběhlo v souladu s předpisy. A jak já to mám dál víc kontrolovat?“ uvedl poslanec ANO, jenž připomněl Oficiální vyjádření Prezidentské kanceláře.

„Ale rozhodně to nepodceňuji,“ poznamenal s tím, že situaci nechce zlehčovat. „Jsou ta podezření, že to někdo držel v ruce, že to někdo četl, ale jaká? To jsou taková nevyslovená, podprahová. Buď se o tom budeme bavit otevřeně a něco víme, nebo to nechme na příslušné orgány,“ řekl Vondráček na CNN Prima News.

Vondráček reagoval na dotaz ohledně toho, že se setkával i s lidmi na sankčních seznamech EU. „Potkal jsem se s panem Volodinem i paní Matvijenko. Asi jsem jediný politik – a ještě asi dlouho budu – který se potkal se svými protějšky jak v Pekingu, tak ve Washingtonu, v Tokiu, Saudské Arábii i dalších zemích,“ uvedl. Vjačeslav Volodin coby předseda dolní komory ruského parlamentu mluvil mj. o tom, že Česko nafukuje kauzu Vrbětice, zpochybňoval ruskou účast a Prahu dokonce vyzýval k omluvě.

Pekarová a Vondráček se pozastavili i nad aktuální situací ve Sněmovně, obstrukcemi a hádkami, včetně extra dlouhého jednání o důvěře vládě.

„Já si určitě nemyslím, že to lidé chtějí, já si myslím, že je to velmi smutný pohled pro občany, jakým způsobem přistoupila opozice ke své roli. Určitě má právo se vyjádřit, vyjádřit svůj názor, a to nejen v hlasování, ale i v diskuzi, která tam probíhá. My jsme nikdy neoznačovali parlamentní diskuzi za žvanírnu, na rozdíl od stávající opozice. Na druhou stranu, všechno má mít svá pravidla. A pokud je to už paralýza, destrukce, což zatím takto vypadá, tak to nepřináší vůbec nic pozitivního,“ vytkla opozici Pekarová především s narážkou na počínání SPD, ale i projevy některých představitelů hnutí ANO.

Vondráček míní, že Pekarová musí přepnout mezi předsedkyní malé strany a „předsedkyní nás všech“, která prokáže patřičný nadhled.

„Na nás koalice nastoupila ve velkém stylu, koneckonců se tím ani netajili. Dokonce to v kuloárech říkali: A my to teď povedeme jinak. A začali nás válcovat,“ uvedl Vondráček.

„Myslím, že na začátku bylo několik hloupých politických gest. A to třeba nezvolení napřed moje, to jste si ještě aspoň vymysleli nějaké důvody, a teď Havlíčka,“ vytkl zástupkyni vládní koalice problém s volbou šestého místopředsedy Sněmovny, který má vycházet z hnutí ANO, jež má nejpočetnější poslanecký klub.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: Reprofoto CNN Prima NEws