Pavel vs vláda, svůj názor vyjádřil politolog Petr Just

Zdroj fota: Wikipedie (free for commercial use)

Můžeme očekávat pokojné soužití vlády s prezidentem Pavlem nebo spíše názorové třenice? K tomu se vyjádřil pro pořad Českého rozhlasu Jak to vidí… politolog Petr Just. Podle jeho názoru pominulo období klidu a teď už můžeme očekávat politiku v plném rozsahu.

Politolog Petr Just vyjádřil svůj názor na budoucí spolupráci prezidenta Petra Pavla a současné vlády. Server Českého rozhlasu Dvojka minulý týden publikoval rozhovor s Justem. „Vztah mezi vládou a novým prezidentem je zatím relativně pozitivní, harmonický. Nejsem ale naivní idealista, který by si myslel, že to takto bude po celou dobu,“ říká politolog. I přes poměrně stejné názory obou stran ještě nemůžeme jednoznačně očekávat absenci problémů. Z povahy jejich vztahu se nutně někdy musí prezident vymezit vůči vládě a ta zas na oplátku vůči němu, předvídá Just.

K prvním konfliktům již dochází. Problémovým může být hned současné jmenování ústavních soudců. Některé strany si již kandidáty vybraly a chtějí po Pavlovi, aby nominoval je. „Bude záležet na Petru Pavlovi, zda se nechá vmanévrovat do této pozice, nebo zda prohlásí, že je to jeho pravomoc, byť oni zase mají většinu v Senátu, která prezidentovy nominanty schvaluje,“ komentuje politolog pro Český rozhlas.

Navíc novela valorizačního zákona, i proto že je společensky velmi zajímavým tématem, může být potenciálním místem sporů. Prezident se nakonec rozhodl novelu podepsat, nicméně doporučil jí k přezkoumání Ústavním soudem, jak odhadoval v pořadu Just. Vzhledem k zatím krátkému soužití lze konstatovat, že se teprve ukáže, jak bude spolupráce probíhat.