Orbán seznámil českého prezidenta s maďarskými plány

Prezident Miloš Zeman se na okraj dnešního rozsáhlého pražského summitu setkal na Pražském hradě s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. 

 

Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Následně se Zeman sešel také se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Mluvili o migrační krizi, energetice nebo o válce na Ukrajině, řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Schůzky Jindrák označil za „velmi pracovní“. Zeman podle něj Vučiče a Orbána upozornil na současnou migrační krizi a vysoký růst počtu migrantů, kteří přes Českou republiku míří z Turecka do Německa. Orbán naopak českého prezidenta seznámil s maďarskými plány v této oblasti. Dalším tématem byla energetická krize a válka na Ukrajině. Všichni tři státníci podle Jindráka shodně vyjádřili obavy z dalšího vývoje konfliktu a z jeho možné eskalace, která by mohla přerůst i v použití jaderné zbraně Ruskem. Setkání s Orbánem český prezident využil k rozloučení, protože se sešli pravděpodobně naposled před koncem Zemanova prezidentského mandátu. Naposledy se s ním Zeman viděl loni v září krátce před svou dlouhodobou hospitalizací. V minulosti je pojily podobné názory na kritiku Evropské unie nebo na vztahy s Ruskem.

 

 

Ještě před návštěvou Zemana se maďarský premiér stihl sejít s bývalým prezidentem Václavem Klausem a expremiérem Andrejem Babišem (ANO). „Znáte nějaké lepší místo pro přípravu na přežití dvoudenního summitu EU, než je pracovna Václava Klause?“ okomentoval fotku bývalého prezidenta s Orbánem Institut Václava Klause. S Vučičem Zeman mluvil také o zřízení Českého domu v Bělehradě. Srbský prezident podle Jindráka potvrdil zájem o jeho otevření a deklaroval, že předání české straně bude připraveno ještě do konce Zemanova funkčního období. Český prezident je připraven, pokud mu to zdravotní stav dovolí, Český dům osobně otevřít, dodal Jindrák. Za jeho obnovení se přimlouval Zeman opakovaně, s Vučičem o něm mluvil například při své návštěvě v Srbsku 2019. Původní Český dům v Bělehradě v 60. letech zkonfiskovala Jugoslávie. Jeho stavbu zaplatila ve dvacátých letech 20. století česká krajanská komunita. Zeman dnes v rámci EPC promluví před jeho účastníky na počátku společné večeře. Funkční období současné české hlavy státu končí příští rok v březnu.

 

ZDROJ: blesk.cz/Twitter

ZDROJ FOTO: Twitter