Opatrně při konzumaci alkoholu na dovolené. V některých státech je pití stále zakázané

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Léto, období dovolených, festivalů a jiných venkovních akcí, bývá často spojováno s nadměrným užíváním alkoholu. Vždyť přece co nás ve vyčerpávajících vedrech zchladí víc, než pořádně vyhlazené pivo či míchaný drink. Ne všude si však tento luxus můžeme dopřát. Jaké jsou podmínky užívání alkoholu u nás i ve světě?

Léto, období dovolených, festivalů a jiných venkovních akcí, bývá často spojováno s nadměrným užíváním alkoholu. Vždyť přece co nás ve vyčerpávajících vedrech zchladí víc, než pořádně vyhlazené pivo či míchaný drink. Ne všude si však tento luxus můžeme dopřát. Jaké jsou podmínky užívání alkoholu u nás i ve světě?

Jak jistě všichni víme, alkohol u nás patří mezi legální drogy. V praxi to znamená, že se jedná o návykovou látku, která se podle zákona smí prodávat. A to i přesto, že až patnáct procent zločinů se stane právě pod vlivem alkoholu. Při určité regulaci jej tedy lze vyrábět, prodávat, kupovat i konzumovat.

V České republice může alkohol požívat pouze zletilá osoba, tj. alespoň od dosažení 18 let. Věděli jste však, že je u nás zakázáno nalévat alkohol zletilým osobám, které jsou již značně opilé? Informuje o tom na svém webu Státní zdravotní ústav.

Zároveň, na rozdíl od jiných států, u nás platí nulová tolerance alkoholu při řízení, a to nejen pro řidiče motorových vozidel, ale také pro jízdu na kole či na zvířeti. Je totiž prokázané, že schopnost řízení se zhoršuje již po vypití jedné “desítky”. Také chronické užívání alkoholu může mít výrazný vliv na možnost řídit vozidlo. Při zjištění alkoholu v krvi řidiče tak hrozí ztráta sedmi bodů a přestupkové či trestní řízení, podle množství promile. Od začátku loňského roku je také zakázaná konzumace alkoholu u spolujezdce, který se aktivně podílí na řízení vozidla, tedy na motorce či na kole.

Není překvapením, že je konzumace alkoholu zakázaná také na pracovišti. Nejen, že se v práci však nesmí pít, ale ani není možné do místa zaměstnání pod vlivem alkoholu vstoupit. Stejně tak se nesmí pít ani na služebních cestách případně o přestávce, neboť i přesto, že se nacházíte mimo pracoviště, stále se jedná o pracovní dobu. V případě pracovního úrazu, kdy by se prokázala přítomnost alkoholu, je zaměstnanec povinen uhradit způsobenou škodu v plné výši.

Jak je to s tolerancí alkoholu u nás jsme si již pověděli, ale jak je to ve světě? Informace nedávno zveřejnil web worldpopulationreview.com. Ne všude totiž platí, že alkohol je možné konzumovat po dovršení 18 let, i přesto, že se jedná o věkovou hranici, s níž se setkáme nejčastěji. Od osmnácti let se tedy napijete kromě České republiky také v dalších evropských státech jako Řecko, Polsko, Slovensko či Nizozemí. Mimo Evropu pak tuto věkovou hranici dodržuje Austrálie, Mexiko či Severní Korea.

Na Maltě se pak můžete legálně napít již v sedmnácti letech a v Rusku, Ugandě či Rakousku dokonce po završení šestnácti let. Nejnižší věkovou hranici mají chlapci v Burkině Faso, kteří mohou legálně pít již od třinácti let, zatímco děvčata až od šestnácti. Naopak v Japonsku musíte pro konzumaci alkoholu dosáhnout alespoň dvaceti let a ve Spojených státech, Mongolsku či Spojených Arabských Emirátech je potřeba dosáhnout alespoň jednadvaceti let. V africké Eritreji je pak možné konzumovat alkohol až ve věku pětadvaceti let.

Některé země mají dokonce nastavenou dvojitou věkovou hranici, kdy rozeznávají různé druhy alkoholických nápojů, případně podmínky, při nichž alkohol konzumujete. V Mongolsku tedy můžete pít už v osmnácti za přítomnosti rodičů, jinak až v jednadvaceti. Ve Velké Británii si ve společnosti dospělého můžete dát drink k jídlu už v šestnácti, jinak můžete pít až od osmnácti. Ve Finsku můžete pít až od dvaceti let, pivo a víno si však můžete dát už v osmnácti. Stejně to má nastavené i Rakousko a Lichtenštejnsko, věkovou hranici však mají o dva roky níže, tedy víno a pivo si mohou dát již v šestnácti, tvrdší alkohol až v osmnácti.

I přesto, že je alkohol velmi rozšířenou a oblíbenou kratochvílí dnešní doby, existují státy, kde je jeho konzumace částečně či zcela zakázaná. Například v Afghánistánu, Íránu či Saudské Arábii si tak alkohol nedáte vůbec. Na Maledivách se napijí pouze turisté starší osmnácti let, v Kataru smí turisté pít jen na místech tomu určených a v Indii se nesmí pít pouze v některých provinciích. Ve spoustě států je pak alkohol zakázán pro Muslimy, pro ostatní obyvatele a návštěvníky je pak daná věková hranice. Mezi tyto státy patří například Maroko, kde mohou lidé bez muslimského vyznání pít po dovršení věku 16 let, dále Pákistán (od 21 let) a Komorské ostrovy, kde věková hranice nastavená není.