Odhalení: „Čarodějův učeň“ míří do Sněmovny. Cukrář Otys se hlásí ke Kalouskově odkazu a lobbuje za Omnipol

Praha – Jedním ze tří lídrů kandidátky TOP09 pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny je Lukáš Otys. Neznámé jméno z Karlovarského kraje má však přímou linku na Miroslava Kalouska. Stejně jako bývalý ministr financí i on se aktivně snaží podporovat zakázky firmy Omnipol. Po odchodu Miroslava Kalouska tak získává podnik důležitého spojence, který bude prosazovat jeho zájmy.

Zbrojnímu koncernu Omnipol se daří lobbovat v Poslanecké sněmovně. Občas na seminář s vojenskou tematikou vyšle svého emisara generála Bohuslava Dvořáka, který se mistrně pohybuje v kuloárech a „loví“. Podle veřejně dostupných informací se do sítě Omnipolu ulovil další potenciální poslanec.

Pohádka o mediálním konzultantovi a provozovateli pražské cukrárny Saint Tropez začíná nabírat na obrysech v roce 2019. To se Lukáš Otys stává místopředsedou strany TOP09. V tu chvíli ještě v Poslanecké sněmovně sedí Miroslav Kalousek, ale čas se mu krátí. Proto je načase si vychovat svého nástupce a nenechat nikoho na pochybách, že firma Omnipol nebude stát mimo důležité zakázky.

Právě Lukáš Otys chválou společnosti nešetří. Jeho rétorika je jen přímým pokračováním svého předchůdce, který své místo přepustil mladším. Dělá to společně s Vojtěchem Filipem, Janem Řehounkem a Antonínem Staňkem. Mezi jejich nejčastější argumenty patří zavádějící informace, kde si pletou hrušky a jablka. Říkají, že letouny má koupit Ministerstvo obrany, ale ve skutečnosti je kupuje LOM. Pravdu neuvádějí ani ve vztahu k nutnosti řešit výcvik pilotů, protože společnost LOM ho má už vyřešený. Třešničkou na dortu je tvrzení o připravenosti letounu L39NG k použití, když tento letoun ve skutečnosti neobdržel ještě potřebnou certifikaci.

Z hlediska obrany se zdá být hlavní tématem pro místopředsedu Otyse podpora Aero Vodochody a produktů, které firma nabízí.

Zjistili jsme, že vazby Lukáše Otyse vedou k Omnipolu, tedy společnosti, kterou Otys opakovaně podporuje na svých sociálních sítích. Například jistý Michal Habart působil v letech 1999 a 2000 v dozorčí radě společnosti Omnipol. Zároveň se Habart objevoval i ve funkcích v Autoklubu Bohemia Assistance. Odtud je pak Otys přes jistého Radko Ječmínka, který byl rovněž členem dozorčí rady Autoklubu, spojen s firmou Mediasport, kde oba působili v dozorčí radě. Dalším pojítkem Otyse na Omnipol je jméno Jany Fialové, která předsedala dozorčí radě Omnipolu a zároveň působila jako likvidátorka u společnosti Faust Group SE,  kde Otys Působil s jistým Martinem Michelem.

Vazby Lukáše Otyse na Omnipol

 

Sehraná dvojka

Někdo by si řekl, že výše uvedené vazby jsou pouze nepřímé. Ale Otyse pojí s Omnipolem i Miroslav Kalousek. Kalousek a Otys se totiž velmi dobře znají. Na sociální síti Twitter si přihrávají míčky přes síť a jeden druhého oceňují. Dohromady jsme jim napočítali 91 příspěvků, kde jsou ve vzájemném kontaktu. Aby to nebylo málo a ukázali, že se mají rádi, vystoupili společně právě v podniku u Lukáše Otyse. Tématem jejich pořadu byla debata o situaci živnostníků a podnikatelů. K té má ještě místopředseda TOP09 obsahově blízko, ale armáda by neměla být cukrářovým šálek kávy. Tedy pokud nejde o již výše zmiňovanou podporu společnosti Omnipol, se kterou má Miroslav Kalousek rodinné vazby, o kterých není třeba se rozepisovat.V letošní kampani už Lukáš Otys vystupuje jako jeden ze tří lídrů TOP09, která usiluje o vládnutí v zemi. Po boku předsedkyně Markéty Pekarové Adamové veřejnosti jeho jméno ale nic moc neříká. Jakého koně bude sedlat poté, co usedne do parlamentu, poodkryl svými aktivitami a výroky k armádní problematice na sociální síti Twitter. Aby v takové pozici obstál, bylo zapotřebí důkladné školení. Ale kde je vůle, tam je i cesta a když je dobrý učitel, může se stát i z provozovatele kavárny lusknutím prstu odborník na armádní zakázky.