Oční jóga jako zázračná metoda pro uzdravení očí. Opravdu pomáhá?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Zhoršování zraku populace je téměř nepřehlédnutelný jev i pro ty z nás, kdo hůře vidí. Začít nosit brýle je čím dál tím častější. Téměř v každé skupině jsou viděny alespoň jedny brýle na něčím nose. Nicméně generace zpátky tomu tak nebylo. Lze předejít tomu, že si také budete muset pořídit tento módní doplněk? Nebo existují možnosti, jak zrak zlepšit, pokud už jsou brýle Vaší nedílnou součástí? Zapátrali jsme a vyskočilo na nás téma oční jógy.Pojďme se na něho podívat trochu blíže.

Jedná se o sérii cvičení očí, se kterou přišel japonský odborník na zrak Kazuhira Nakagawy, uvádí server iReceptář.cz. Unaveným očím desetiminutovým cvičením denně pomůžete na chvíli si odpočinout. Z hodiny fyziky na gymnáziu si vzpomínám, že pro oko je nejvíce namáhavé koukání na blízko. V tu chvíli se totiž musí oční čočka smrštit a zaostřit. Tedy názor, že elektronika nám ničí oči, není úplně tak od věci. Ale jinak, než jak se lidé domnívají. „Dnešní děti se více dívají do mobilů, počítačů a tabletů a také se méně pohybují venku,“ vysvětlil pro server Radiožurnál oční chirurg Pavel Stodůlka, proč očních vad (nejen) mezi mladými lidmi a dětmi přibývá. Další faktory, které mohou ovlivnit náš zrak je ale také například krevní tlak, stres nebo špatná strava, upozorňuje dále server iReceptář.cz.

A jak to tedy funguje? Oční jóga pomáhá unavený sval uvolnit a dopřeje mu zasloužený odpočinek. Na kvalitních účincích oční jógy se shodují i odborníci. „Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka,“ říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, pro server Vitalia.cz. Nejen on ale i samotní lektoři jógy její účinky u svých klientů pozorují. „Jóga se věnuje celému tělu, nedílnou součástí jsou i oči. Chovají se jako jakýkoliv jiný sval na těle, když ho aktivujeme a pracujeme s ním, má šanci se udržet delší dobu v kondici,“ řekla pro server Aktuálně.cz instruktorka oční jógy Růžena Lišková.

A jak s tímto cvičením začít? Není to nic složitého. Přestože se vždy kvalitnější péče určitě každému dostane na lektory vedené lekci, můžete se této činnosti věnovat klidně i doma. Nejdůležitější je dát oku čas a zadívat se čas od času do dálky. Pokud však tomu chcete denně věnovat deset minut, zde je jednoduchý návod: 10krát zamrkejte, 10krát se podívejte nahoru a dolů a 10krát ze strana na stranu, radí server Vitalia.cz s postupem. Následuje 10krát se zadívat úhlopříčně zprava nahoře vlevo dolů, a to samé i na druhé straně. Následuje zakroužení očima doprava a deset doleva. Na závěr opět znovu desetkrát zamrkejte. Po pár měsících denního cvičení byste měli pocítit výsledky.