Očkování v plném proudu. Nemocnice nejdříve očkují zaměstnance a rizikové pacienty!

Nový rok je tady a je více než jasné, že se toho na začátku roku 2021 v rámci boje země s koronavirem příliš nezmění. Nadějí, jak se co nejdříve vrátit k normálnímu životu, je  očkování. V sobotu začaly další krajské nemocnice s očkováním proti infekční nákaze, vakcíny se podávají například v Jihlavě, Havlíčkově Brodě či Hradci Králové. Zájem je obrovský.

Podle serveru Novinky.cz prvním zdravotníkem, jenž dostal dávku v Jihlavě, byl ředitel tamní nemocnice Lukáš Velev. Podle mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petry Černo se za víkend plánuje očkovat přibližně 200 zdravotníků. Podle svých slov je zájem překvapivě vysoký. „Jenom pro ilustraci: je nás tady asi patnáct set, na chřipku se nechává běžně očkovat kolem čtyř set lidí, teď už máme na covid zabukovaných přes devět set lidí,” řekl Velev s tím, že předpokládá, že za víkend využije všechny očkovací látky pro zaměstnance a pracovníky záchranky.

Ředitel ale následně upozornil na jisté nesrovnalosti, které zahájení očkování doprovázejí. „Jediné, co je trošku v rozporu s politickými proklamacemi, že zrovna v první ampulce, kterou jsme načali, nebylo celých šest dávek, ale pět a něco. My jsme to čekali, tak jsme udělali speciální prostory a ampulky se budou využívat tak, že když tam bude šestá dávka, může se použít, a když tam nebude, nenastane výpadek,” řekl Velev.

Co se týká koronaviru, tak v jihlavské nemocnici bylo před víkendem evidováno 53 hospitalizovaných pacientů s respirační nákazou. Deset z toho na JIP.

Očkování se nyní týká především zdravotníků a pracovníků záchranné služby. V nemocnici Nové Město na Moravě by se mělo očkovat od pondělí, v pelhřimovské od úterý, v třebíčské od středy.

Jihlava ale není jediná, kde se začalo o víkendu očkovat. Podobně je na tom nemocnice v Havlíčkově Brodě, která začíná také v sobotu očkovat a vakcínu dostane kolem 60 zdravotníků. Vakcíny pak budou rozdělené mezi všech pět nemocnic kraje. První na řadu přijdou zdravotníci, kteří se starají o covidové pacienty.

Očkovat se začalo také v nemocnici v Hradci Králové

Rovněž Fakultní nemocnice Hradec Králové, která má  k dispozici 975 dávek, v sobotu ráno zahájila očkování proti onemocnění covid-19.  Prvními očkovanými byli zaměstnanci nemocnice a někteří vysoce rizikoví pacienti. Nemocnice využívá vakcíny od firmy Pfizer. Nemocnice má připravené tři očkovací týmy, kteří stihnou naočkovat každý den zhruba 170 zaregistrovaných lidí.

Jedna z prvních naočkovaných byla také sestra ze IV. interní hematologické kliniky FN HK.„Možnost očkování určitě vítám, aplikace byla úplně bez problémů,“ uvedla krátce po očkování sestra, která se stará o covid pacienty. Podle ní je dobře, že očkování začalo. „Jinak z této situace není cesty ven,“ dodal další očkovaný lékař.

Právě Fakultní nemocnice Hradec Králové se v posledních dnech potýká s nárůstem hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Nyní jich má necelých 150, z toho přibližně čtyři desítky vyžadují umístění na lůžkách intenzivní péče.