Občané volají: Vládo a politici, pandemii těžce nezvládáte, snižte si platy!

Ne, ne, my nemusíme, reaguje většina zákonodárců

Současná pandemie nemilosrdně odhaluje slabiny. Slabiny na úrovni jednotlivců, ale daleko víc obnažuje slabiny a chyby politiků. Kritika na jejich hlavu se snáší i v Česku. A objevují se hlasy, že by to měl být důvod politikům snížit jejich příjmy.

České politické špičky situaci nezvládly, pracovaly špatně – to je názor jedné části občanů. A spolu s ním přichází názor, že by za to politici měli pykat. Někteří Češi jim nedokážou odpustit to, že na jaře, kdy Covid-19 udeřil poprvé, přijala vláda podle jejich mínění přehnaná opatření. A způsobilo to nevídaný pokles ekonomiky. Extrémem pak bylo to, že na druhé straně vládní kabinet přes léto uvolnil bezdůvodně všechny příkazy a zákazy. Právě kvůli tomu se nyní nákaza šíří bez kontroly. Vrcholem toho, co se objevuje v kritice politiků, je pak i nedostatek testovacích míst.

To všechno by mělo být podle stále hlasitější skupiny Čechů potrestáno – právě tak, jako když zaměstnanec neodvede dobře svoji práci. Mnozí argumentují tím, že příjmy politiků se v posledních letech každoročně zvyšovaly a jsou nyní nepřiměřené. Další skupina ale tvrdí, že příjmy odpovídají důležitosti a odpovědnosti této práce.

Hlasem lidu se zřejmě řídí i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). I ona navrhuje totiž nyní snížení platů ústavních činitelů (podobné návrhy padly i na Slovensku, pozn.red.). Maláčová je ale výjimkou, z jiných stran podobné návrhy slyšet nejsou. Například Piráti by platy sice snížit nechtěli, ale prohlašují, že by měly být alespoň zmražené. Váhavě se k nim začala přiřazovat i strana KDU.

Občané chudnou, politici budou dál bohatnout?

Již nyní je jasné, že aktuálně probíhající koronavirová krize těžce postihne ekonomiku. Jen v prvním pololetí klesl náš hrubý domácí produkt o víc než o deset procent. Některá odvětví jsou dokonce na pokraji přežití. Tvrdé rány obdržel turismus, letecká doprava, hotelnictví i lázeňství, problémy přiznávají i další firmy. Již teď se dá předpokládat, že mnoho lidí bude muset své firmy zavřít. O práci tak přijdou zaměstnanci, a tím pádem se podstatně sníží příjmy většiny lidí a domácností.

Nedá se tedy divit tomu, že sílí tlak na to, aby byli politici s lidmi „v podhradí“ solidární.

Poslední dobou se zatím příjmy politiků každoročně jen zvyšovaly. Nyní bere řadový poslanec přes devadesát tisíc korun, ministr přes sto sedmdesát tisíc a prezident přes tři sta tisíc. Do toho nejsou započítány další příplatky a nepeněžní výhody. Vzhledem k průměrné mzdě a výkonům vlády a parlamentu jsou to podle kritiků v této době nepřiměřeně vysoké platy. Máme tak prý tedy vhodnou příležitost udělat nápravu.

Nutno však dodat, že pandemie SARS-COVID-19 je situací, na kterou nebyl připraven nikdo ani ve světě. Politici museli reagovat co nejrychleji na naprosto nečekaný vývoj a jejich kroky bude možné zhodnotit až s odstupem času.

Nezaděláváme si na státní bankrot?

Státní rozpočet České republiky skončí letos neuvěřitelným půl biliónovým schodkem. Propady se následně dají očekávat i v příštích letech. Proto ekonomové bubnují na poplach a varují, že se zadlužujeme příliš. Mohla by nás dokonce čekat podobná zkáza, jaké čelilo již před pár lety předlužené Řecko a riziko státního bankrotu.

Tento týden v úterý se však situace posunula tak, že to vypadá, že vrcholným politikům navzdory kritice a přání některých občanů platy vzrostou. A to hned o zhruba devět procent! Jediná úlitba stavu je v tom, že zvýšení by bylo oproti letošku asi o jedno procento nižší.

Konkrétně se dá finanční situace politiků v nejvyšších patrech představit následně: měsíční odměna řadového poslance a senátora by se zvedla za současného zákonného stavu podle výpočtu ze zveřejněného údaje Českého statistického úřadu o 8100 korun, tedy na 98 900 korun hrubého. Spolu s platy mají vzrůst i poslanecké náhrady.

Návrhů je hned několik

Pro úplnost je třeba doplnit, že na jednacím stole je kvůli koronavirové krizi hned několik novel platového zákona. Která z nich dostane zelenou, není jisté. Méně však podle všeho na svých účtech od nového roku vrcholní politici mít nebudou.

Ještě v roce 2014 se ale tehdejší poslanci netěšili takové jistotě stoupajícího příjmu. „Když se bavíte s ředitelem ČEZ, který bere půl milionu měsíčně a pár milionů ročně na odměnách, a vy jste s 55 tisíci svým způsobem jeho nadřízený, tak je to nenormální. Myslí si to všichni poslanci, které znám. Ale nedovolí si to říct,“ uvedl tehdy poslanec za ČSSD Vítězslav Jandák s tím, že hádky poslanců kvůli navýšení o pár stovek považuje za nedůstojné.

Tehdy mu za pravdu dal i politolog Tomáš Lebeda. „Politici si své platy od roku 2003 populisticky přibrzďovali. Ale chceme-li v politice kvalitní lidi, musíme je přece taky adekvátně zaplatit,“ uvedl  Lebeda.

(ah)