Nuncius odchází, volba arcibiskupa odšpuntována. Proč to nemůže být Tomáš Halík?

Probíhající výběr nového arcibiskupa Pražského si dává na čas, ovšem nesmíme zapomínat, že právě čas je komodita, která v církvi zas až tak moc neznamená. Ostatně ne nadarmo se říká „Všeho do času, pán Bůh navěky.“ Stávající arcibiskup Dominik Duka sice již dosáhl limitního věku pro odchod, tedy 75 let, už v dubnu 2018, ale jeho následovník stále ještě nebyl papežem vybrán. V tomto měsíci nicméně překvapivě opouští svůj úřad Pražský papežský nuncius Charles D. Balvo, čímž se celý proces výběru nového představitele české katolické církve „odšpuntovává“.

Přestože Česká republika měla být jeho poslední štací, není tomu tak. Rozhodnutí o přemístění do Austrálie na sklonku kariéry bylo novinkou i pro samotného nuncia Balva. V rozhovoru pro Katolický týdeník uvedl, že byl žádostí Svatého otce překvapen, protože byl v Praze o něco déle než tři roky. „Upřímně řečeno, spíš jsem se domníval, že jmenování apoštolským nunciem v České republice je mé poslední jmenování,“ přiznal překvapení americký Nuncius. Komentovat proces výběru pražského arcibiskupa nicméně Balvo nechce, a ani nemůže, jelikož je vázán mlčenlivostí. V každém případě je to právě on, který Svatému otci doporučuje tři nejvhodnější kandidáty na post arcibiskupa. Z jeho odvolání se dá usuzovat, že Balvem na podzim navržení kandidáti papeže neuspokojili, pročež Dominik Duka dál třímá klíč od korunovačních klenotů.

Bohatá nevěsta

Kromě duchovní roviny je třeba si uvědomit, že církev není chudou nevěstou a nový arcibiskup bude mít pod sebou rozpočet, za nějž by se nemuselo stydět ani středně velké ministerstvo. Restituce z roku 2012, mimochodem ve Sněmovně odhlasované přesně 8.11., tedy v den připadající symbolicky na výročí bitvy na Bílé hoře, kdy katolíci získali rozhodující vliv na chod v Českých zemích, přiřkly církvi majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Dále jim má být během 30 let postupně vyplaceno cca 59 miliard korun jako náhrada za majetek, jenž nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen. Ačkoli řada dosavadních pokusů o podnikání se církvi příliš nepodařila, bude mít nový arcibiskup jistě zájem na stanovení podnikatelského plánu a na vytýčení priorit.

Kdo tedy?

Podle prvotních neoficiálních informací se zdá, že ze hry venku jsou stávající biskupové. Královehradecký Jan Vokál, ale i plzeňský Tomáš Holub. U něho měl být údajně překážkou nízký věk. Další jméno, které přetřásala média v souvislosti s kandidaturou, měl být arciopat břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek, ten však údajně z výběru odstoupil. Přestože se prý papež František nechal slyšet, že nikoho ze stávajících diecézních biskupů nechce a bude hledat jinde, v úvahu nepřipadá kupř.  mediálně velmi známý a literárně činný Tomáš Halík. Ten je sice v uvozovkách jen knězem, nicméně jeho mediální přestřelky s prezidenty ČR nedopadly dobře a Halík svými provoláními nadále spíše rozděluje společnost, jakož ale i katolickou církev.

Klaus, Zeman, Duka

Kupříkladu s Václavem Klausem se pustil do křížku ve sporu o pohled na rodinu. Klaus se v tomto ohledu ukázal jako daleko konzervativnější, když sdílel tradiční pohled pátera a bývalého ministra školství Petra Piťhy, zatímco Halík dal průchod svému liberálnímu vidění světa. V něm mimochodem zašel až tak daleko, že v roce 2015 chtěl ve své farnosti pořádat přednášky spojené s Prague Pride, musel od toho ale nakonec ustoupit, protože mu to samotný arcibiskup zakázal!

Se svým nadřízeným Dominikem kardinálem Dukou se dostal přeneseně do sporu i kvůli kontroverzní inscenaci zobrazující násilný akt Krista na muslimce. Halík pro tuto hru našel jistou míru pochopení, zatímco Duka se rozhodl ji dokonce žalovat u soudu. Za tento svůj dvojí metr si Halík zasloužil šťouchnutí od bývalého tiskového mluvčí Václava Havla Michaela Žantovského. Ten Halíka označil za pokrytce, a připomněl mu, že právě on hlasitě odsuzoval karikatury proroka Mohameda ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo.

Halík se ale obul i do současného prezidenta Miloše Zemana, o němž ve vysílání CNN Prima prohlásil, že je závislý na alkoholu a nikotinu. „Mám pocit, že Zeman už zesnul, ale jeho okolí mu to ještě neřeklo. O jeho zdravotním stavu vypovídá mnoho věcí. Byl jsem řadu let psychoterapeut alkoholiků a narkomanů, znám tento typ lidí a vím, co s nimi dělá závislost. Prezident je závislý na drogách typu alkoholu a nikotinu. Chování a vulgarity ukazují osobnost narušenou vlivy alkoholu a nikotinu,“ prohlásil tehdy kněz.

Konkláve

Za jak dlouho bude veřejnosti známo jméno nového arcibiskupa Pražského není jisté, jelikož papež není vázán žádnými lhůtami. Těmi ostatně nejsou vázáni ani jeho volitelé. Připomeňme jen první „konkláve“ při historicky nejdelší volbě papeže, z níž vzešel Řehoř X. Tehdy, v listopadu 1268, se v papežském paláci ve Viterbu sešlo volební shromáždění. Preláti se však nemohli shodnout na nutné dvoutřetinové většině. Viterbské úřady je tedy ve druhém roce volby uzavřely v paláci na klíč (italsky con chiave nebo latinsky cum clave = conclave), strhly střechu a nechaly volitele jen o chlebu a vodě. Následkem toho tři ze dvaceti kardinálů zemřeli a jeden odstoupil. Nicméně na novém papeži se shodli bezmála až po třech letech 1. září 1271.

ZDROJ: VH

ZDROJ FOTO: Web Tomáš Halík