Novinky ve Správní radě Správy železnic?! Ze všech původních členů zůstaly pouze dva!

Autor: Redakce

Konečne došlo k personálním změnám ve Správní radě Správy železnic. Odvolali téměř všechny členy Správní rady. Nejsou mezi nimi jen politici ale i členové z řad odborníků. Došlo k očekávanému odvolání Jaroslava Foldyny (SPD) a Daniela Ťoka, bývalého ministra dopravy ANO. Také byl odvolán i předseda Správní rady SŽ, bývalý děkan dopravní fakulty ČVUT, Pavel Hrubeš. Dále Ivo Drahotský. Posledním odvolaným je Vít Janoš z Ústavu logistiky a managementu dopravy ČVUT.

Ze všech původních členů tak zůstaly jenom dva. Stínový ministr dopravy Martin Kolovratník se nehne nikam. Také i náměstek ministra dopravy Martina Kupky, Ladislav Němec.

Poslanec a stínový ministr dopravy Martin Kolovratník řekl pro RAILTARGET, že v rozvoji dopravy zásadně trvá na tom, že se jedná o otázku odbornou, nikoli politickou.

„Právě proto jsem v minulém volebním období vždy jednal s kolegy z opozice a dohodli jsme se na takových zásadních věcech, jako je dodnes platná novela liniového zákona nebo zahájení výstavby VRT z března 2017. Správa železnic se za několik posledních let dramaticky změnila, dnes je z ní moderní firma, která posouvá českou železniční síť do jednadvacátého století a která má vynikající reputaci v celém evropském prostoru. Vážím si toho, že jsem k dnešnímu stavu mohl přispět jako dosavadní místopředseda Správní rady a také toho, že v nastolených změnách můžu pokračovat. S ministrem dopravy Martinem Kupkou jsme odbornou spolupráci projednali před několika měsíci, důkazem může být jeho vystoupení na respektované konferenci Železnice Pardubice 2022. Věřím, že společně s novými kolegy ve Správní radě navážeme na předchozí strategii a že se postavíme čelem k novým výzvám jako je výstavba VRT, start provozu ETCS, konverze trakční soustavy nebo rozumný a hospodárný přístup k regionálním tratím,“ vysvětlil.

Mezi nové členy patří Jan Lička, do Správní rady jej dosadili Piráti. Je zastupitelem Středočeského kraje a místopředseda krajského výboru pro dopravu. Dále je to Martin Červíček (ODS), hejtman Královehradeckého kraje. Je i novým předsedou Správní rady. Posledním je David Čermák. Kdysi působil jako ředitel ŘSD. Zbylé dvě křesla však stále zůstávají prázdná.

ZDROJ: RT
ZDROJ FOTO: Pirátské listy