Novinář Kmenta měl kontakty s kontrarozvědkou BIS. Zda byl agent, nemůže služba komentovat.

Praha – Dnes u Městského soudu v Praze bude vypovídat novinář Jaroslav Kmenta ve věci odposlechů Romana Janouška a Pavla Béma, které podle obžaloby vynesl z BIS exdůstojník BIS Jan Petržílek a předal je exministru dopravy Vítu Bártovi. Exkluzivně pro VH se k věci vyjádřil tiskový mluvčí BIS Špaček.

Již na konci srpna měl Jaroslav Kmenta vypovídat v utajeném režimu u Městského soudu v Praze, odmítnul však, aby byl vázán mlčenlivostí dle zákona o ochraně utajovaných informací. Podle dnešního programu soudu se zdá, že Kmentovi předsedkyně senátu vyhověla, neboť Kmenta bude vypovídat v neutajované části. Otázky soudu na Jaroslava Kmentu se budou zřejmě týkat jeho vazeb na Bezpečnostní informační službu (BIS), z níž měly odposlechy uniknout. Již v září dostal Jaroslav Kmenta od novinářů dotaz, zda s tajnou službou spolupracoval, nebo byl přímo jejím agentem. Kmenta tato obvinění odmítnul s tím, že jde asi o útok advokátů obviněných. Vzhledem k tomu, že by se nejednalo o první případ, kdy tajná služba využila novináře ke zpravodajským hrám, bylo na místě se zeptat na toto téma i BIS. Naše redakce proto obrátila na tiskového mluvčího BIS, Jaroslava Špačka, který pro VH exkluzivně poskytl následující vyjádření, které zveřejňujeme v nezkrácené podobě.

„Pan Jaroslav Kmenta je bývalý novinář, který před řadou let působil jako autor investigativních textů. Dnes už je spisovatelem a autorem beletrie. Podle mých informací měl kontakt s člověkem z BIS před více než deseti lety, a který už ve službě nepůsobí. To bylo ještě před nástupem pana ředitele Koudelky a netuším, jak kontakt fungoval. Dnes mohu garantovat, že pan Kmenta nemá přístup k žádným interním informacím a pokud se s někým potkává, tak maximálně s bývalými příslušníky, kteří jsou vázáni mlčenlivostí. Pokud se ptáte, zda je nebo nebyl pan Kmenta osobou jednající ve prospěch BIS, tak takovou informaci bych Vám nemohl potvrdit ani vyvrátit, protože takové informace zpravodajská služba nemůže komentovat.

Vyjádření tiskového mluvčího BIS je třeba zasadit do kontextu změny vedení tajné služby. V posledních letech tajnou službu zmítanou předchozími skandály řídí Michal Koudelka. V době, kdy mělo k unikům ze služby, které nyní řeší Městský soud v Praze, dojít, tedy konkrétně v roce 2009, službu řídil generál Lang, který je dnes paradoxně ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Lang měl dle odposlechů zveřejněných v týdeníku Euro získat generálskou hodnost právě díky lobbistovi Romanu Janouškovi, kterého tajná služba odposlouchávala. V době Langova řízení služby došlo k řadě úniků informací ze služby a v té době ze služby muselo za skandálních okolností odejít i několik jejich významných důstojníků, mezi kterými je zřejmě i kontakt Jaroslava Kmenty.

Za všech kauz, kdy novináři byli zapojeni do zpravodajských her, připomeňme alespoň reportérku TV Nova Lenku Královou, která svou práci přímo pro BIS přiznala s tím, že na Nově působila jako agentka BIS a jednu z klíčových reportáží natočila pod vedením svých řídících důstojníků. Jaroslav Spurný z Respektu tuto kauzu takto popsal při kritice České televize, která později tuto redaktorku přijala.