Novela energetického zákona: Pirátský poslanec navrhuje revoluci ve vedení ERÚ

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Nyní byla projednávaná v Poslanecké sněmovně novela energetického zákona. Pirátský poslanec Jakub Michálek navrhuje zásadní změny ve vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Nyní byla projednávaná v Poslanecké sněmovně novela energetického zákona. Pirátský poslanec Jakub Michálek navrhuje zásadní změny ve vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Navrhuje změny týkající se počtu členů, kteří by měli být tři, místo pěti. Nicméně páté místo je více než rok neobsazené. V Radě tak v současnosti sedí její předseda Stanislav Trávníček a členové Ladislav Havel, Markéta Zemanová a Martina Krčová. Další změny, které navrhuje Michálek se týkají prodloužení mandátu z 5 na 7 let a také pravidel pro výběr radních. Nově se tato možnost otevírá i pro odborníky, kteří v posledních třech letech vykonávali činnosti akademického pracovníka.

Zde můžeme spekulovat, zda není novela šita na míru právě bývalému radnímu ERÚ (2017-2020), Rostislavu Krejcarovi, který mimo jiné působil jako energetický poradce Pirátů. Právě Krejcar je poslední 3 roky akademickým pracovníkem. Mohla by se to zdát jako náhoda, ale je tomu skutečně tak?

A jak vypadá složení rady? Ladislavovi Havlovy je 70 let, který zřejmě nebude chtít pokračovat. Pak by v radě zůstali tři Trávníček, Krčová a Zemanová. Posle serveru Seznam Zprávy by u Zemanové mělo dojít k prodloužení mandátu, koho by tedy Krejcar měl nahradit?  Nutné také podotknout, že Zemanovou do Rady dostal Zeman.

Návrh poslance Michálka by umožnil významně rozšířit sféru vlivu lidí, kteří mají na svědomí současný stav na poli energetiky. Je důležité mít na paměti, že by se jednalo o staré kolegy, kteří například nastavovali štědré výkupní ceny pro solární výrobny energií. Jde tedy o snahu o zabetonování staré gardy? Jaký tedy má pirátský poslanec Michálek zájem na posilování vlivu zájmových skupin?