Nová zásilka pro ukrajinskou armádu i plány českého předsednictví v EU. To vše probere vláda!

Kabinet po schválení materiálu poprvé oficiálně představí veřejnosti priority předsednictví nebo jeho logo. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) bude vláda rozhodovat také o dodávce protichemického materiálu, chystá se také další zásilka munice. Jako první bod projedná vláda program předsednictví, kterého se Česko ujme v druhé polovině roku. Následně představí priority předsednictví, ale také oficiální logo, motto a další organizační záležitosti.

Podle dřívějších vyjádření by měly mezi pět hlavních priorit patřit zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) před týdnem představil vládě desítku návrhů na pomoc lidem se zdravotním postižením. Strany se podle něj dohodly, že konkrétní opatření se vyberou před dnešním zasedáním kabinetu na jednání předsedů koaličních stran. Zmínil, že je vůle zvýšit příspěvek na mobilitu či příspěvek na zaměstnávání handicapovaných. Podle informací ČTK se ale lídři koalice dohodli, že toto téma dnes na jednání vlády probírat nebudou.

Vláda projedná i nařízení, které umožní vyplácení mimořádné podpory pro zemědělce nejvíce zasažené zdražováním energií a dopady války na Ukrajině. Do 30. září by stát měl rozdělit 810 milionů korun z evropských peněz a státního rozpočtu.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve svém dnešním projevu uvedl, že Česko Ukrajině pomohlo významnými zbraněmi tehdy, když byly nejvíce zapotřebí. „Ale můžete si být jisti, že tím jste podpořili i sami sebe, svoji vlastní svobodu i vlastní život,“ poznamenal. Podpora by podle Zelenského měla trvat do dosažení vítězství.

Premiér Petr Fiala (ODS) podle ministryně Jany Čenochové (ODS) další pomoc přislíbil. „Myslím, že to je naší povinností, protože pokud se nepoučíme ze své historie, tak si ji možná budeme nuceni zopakovat, to zaznělo z úst Volodymyra Zelenského zcela jasně. Zcela jasně zazněl i příslib, že nebudeme polevovat v pomoci,“ konstatovala Černochová. Zmínila, že vojenští zásobovači se už sto dnů snaží prohledávat sklady, aby mohli Ukrajině pomoci, a poděkovala jim za to.

Důležitost dodávek zbraní nyní spatřuje ministryně v tom, že válka na Ukrajině směřuje do fáze zamrzlého konfliktu. „To je to, co (ruský prezident) Vladimír Putin chce, abychom se utahali pomocí,“ konstatovala.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB