Neviditelní pan a paní Zemanovi. První dámě zrušili sekretariát, prezident nemá ani diář

První dámě zrušil Hrad v říjnu sekretariát, prezident zas nepotřebuje diář. Copak se děje?

Ačkoli se ani dříve Ivana Zemanová, manželka naší současné hlavy státu na veřejnosti často neobjevovala a příliš neangažovala (alespoň viditelně), v tomto roce přece jen začalo ticho kolem ní budit spekulace i obavy. Děje se něco, když o ní není celý rok slyšet?

I když s médii nekomunikuje, pokusili se novináři přesto její činnost zmapovat. Ukázalo se, že první dámě zrušil Hrad letos k 15. říjnu sekretariát. Proč? Podle Deníku N k rozhodnutí vedla nečinnost manželky prezidenta.

Přitom zmíněné oddělení sekretariátu Ivany Zemanové vzniklo v červnu 2013, tedy a v době, kdy se stal její muž prezidentem. „Protože však toto oddělení nebylo nikdy obsazeno a nevyvíjelo žádnou činnost, bylo dodatkem č. 8 z 15. října 2020 k témuž datu bez náhrady zrušeno,” uvedl ředitel hradního legislativního odboru Václav Pelikán pro Deník N.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka agendu první dámy nyní nově zajišťuje pouze jedna pracovnice spadající pod Kancelář prezidenta republiky (KPR). „ Je zařazená jako tajemnice manželky prezidenta republiky – organizační referentka přímo pod vedoucího KPR v jeho kabinetu,“ uvedl prezidentův mluvčí. Jak dodal, všechny její oficiality tedy nyní nově spadají právě pod Kancelář prezidenta republiky.

I z médií je dohledatelné, že přece jen v tomto roce se Ivana Zemanová na veřejnosti objevila – a to v období prvního kola senátních voleb, tedy letos 2. října a v srpnu. Tehdy přivítala na Hradě manželku amerického ministra zahraničí Mike Pompea, Susan.

Každá první dáma je jiná

Manželky prezidentů to nemají jednoduché. I ony jsou pod neustálým drobnohledem veřejnosti, takže je jen na nich, jak moc nechají do svého soukromí nahlédnout a jak moc své muže včele státu podpoří. Ladislav Špaček, který před časem působil jako mluvčí prezidenta Václava Havla říká, že se tyto ženy dají rozdělit do tří základních kategorií. První jsou aktivní manželky, které stojí po boku prezidenta. Jsou výrazné, mají třeba svoji nadaci a účastní se různých společenských a kulturních akcí. „To byly například Olga Havlová, Dagmar Havlová a Livia Klausová,“ upřesnil Špaček.

Druhým typem jsou první dámy, které se na veřejnosti objevují jen ve chvíli, kdy je to zapotřebí kvůli protokolárním a ceremoniálním záležitostem. Do třetí kategorie se řadí ženy prezidentů, které zdánlivě neexistují a připomínají manželku populárního televizního detektiva Colomba. Ivana Zemanová je i podle Špačka na hranici druhého a třetího případu.

Ani Miloš Zeman o sobě teď příliš často vědět nedává

Veřejná nečinnost manželky prezidenta však netrápí lidi tolik, jako v poslední době téměř neviditelný samotný prezident. Ano, vystoupil například se svým projevem k výročí republiky, občas se někde záběry na jeho unavenou tvář i tělesnou stránku objeví, ale občanům, kteří jsou drcení koronavirovou krizí přece jen prezident teď chybí víc než dřív. A zdaleka už to nevnímají tak tolerantně jako v minulosti. Média navíc v posledních dnech odhalují, že i prezidentův pracovní diář je zřejmě (téměř) prázdný.

Zdá se tedy, že prezidentský úřad pro Čechy v poslední době ztrácí na významu. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října. Podle lidí současná hlava státu, Miloš Zeman, nezvládá svoji roli v řešení pandemie. Dvě třetiny dotázaných mu za to daly – při známkování jako ve škole – čtyřku či pětku.

Je to znatelný posun, pro prezidenta nijak lichotivý, protože při stejném průzkumu před rokem a ještě letos v březnu, pokládalo úřad prezidenta za důležitý shodně 77 procent dotázaných. Nyní ale podíl Čechů, kteří považují úřad za významný, klesl – na 70 procent.

Lidé v průzkumu hodnotili působení současného prezidenta známkami podobnými klasifikaci známé ze školních lavic. Nejhorší výsledek měl Zeman právě v aktivitách v době koronavirové krize. Dvacet  procent lidí mu dalo čtyřku a čtyřicet sedm dokonce pětku. Jedničku nebo dvojku dostal prezident pouze od 14 procent lidí. Ve většině oblastí převažovaly v hodnocení Zemana čtyřky a pětky. Jenom v kategorii využívání prezidentských pravomocí měly většinu známky od jedničky po trojku.