Neléčený alergický zánět může způsobit trvalé poškození zraku. Pylová sezóna začíná

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Oční alergie se projevuje přehnanou reakcí imunitního systému na látky v prostředí, které běžně nezpůsobují potíže. Pyl stromů a keřů během jarního období patří mezi časté alergeny. Nepříjemné svědění, slzení a zarudnutí očí jsou typickými příznaky.

 Oční alergie se vyvíjí, když imunitní systém se stává se senzibilizovaným a přehnaně reaguje na něco v prostředí, které u většiny lidí obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Alergická reakce se může objevit, když toto „něco“ (nazývané alergen) přijde do kontaktu s protilátkami navázanými na žírné buňky ve vašich očích. Buňky reagují uvolněním histaminu a dalších chemických látek, které způsobují prosakování drobných krevních cévek a svědění, zarudnutí a slzení očí.

Během časného jarního období trápí alergiky právě pyly stromů a keřů. Ale pyl pochopitelně nemusí být jediný. Příznaky se mohou objevit nezávisle, ale obvykle doprovázejí kýchání, smrkání nebo ucpaný nos související s nosní alergií. „Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejběžnějším projevem je zánět spojivek. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou se ozvat i v průběhu roku,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini v tiskové zprávě.

Jak se jí vyhnout, nebo ji alespoň zmírnit? Řešením může být zavírat okna v období s vysokým výskytem pylu, venku používat sluneční brýle, doma používat povlaky na ložní prádlo proti roztočům a užívat odvlhčovač pro kontrolu plísní. „Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil dále Stodůlka.

Foto ilustrativní. Zdroj: Pixabay.com (free for commercial use)

Oční alergie často bývá překážkou pro odstranění dioptrií

Nějaká forma alergie trápí zhruba každého třetího Čecha, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. Člověk se může stát alergikem kdykoli v průběhu života, spousta lidí si tak ze začátku ani neuvědomuje, že se jedná o alergii. Otálet s léčbou se ale nemusí vyplatit. „Dlouhodobě neléčená oční alergie může vést ke komplikacím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může trvale snížit kvalitu zraku,“ varoval dále Stodůlka a uklidnil, že při běžné alergii vážné poškození zraku nehrozí.

„Pokud ale – i přes léčbu antihistaminiky – přetrvává pálení či řezání očí, je lepší navštívit specializovaného očního lékaře. Nedoporučuje ani dlouhodobě užívat kapky s konzervačními látkami, při kterých existuje riziko zvýšené suchosti očí.  „V indikovaných případech je možné doplnit terapii o umělé slzy nebo slabé kortikoidy. Až do odeznění potíží se doporučuje nepoužívat kontaktní čočky,“ dodal lékař, který zdůrazňuje, že aktivní oční alergie může znamenat překážku pro podstoupení laserové operace zraku odstraňující dioptrie. Tu v Česku každoročně absolvují desítky tisíc pacientů. „Jedním z důvodů, proč není vhodné zákrok provádět během období aktivní alergie, je to, že pacientovi dokonce mohou být naměřeny jiné dioptrie, než jaké reálně má,“ uzavřel Karel Liška, ředitel zdravotního provozu oční kliniky.

Zdroj: Tisková zpráva Gemini, Alergist.com