Na programu mimořádné schůze je i další čtveřice vládních předloh

Poslanci se dnes zabývají vládní rozpočtovou novelou, která zvyšuje letošní schodek o 60 miliard na 330 miliard korun.

 

 

Týkají se například zvýšení příspěvku na mobilitu pro zdravotně postižené lidi a předčasných důchodů zdravotnických záchranářů. Kabinet chce, aby je dolní komora schválila zrychleně už v úvodním kole. Změny ve státním rozpočtu navrhla vláda zejména v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu i kvůli růstu cen, hlavně energií. Novela zvyšuje příjmy i výdaje, které mají překročit dva biliony korun. Na mimořádné schůzi poslanci projednají rozpočtovou novelu ve druhém čtení, kdy budou moci předkládat pozměňovací návrhy. Příspěvek na mobilitu pro handicapované navrhuje kabinet zvýšit z 550 na 900 korun měsíčně. Novela o poskytování dávek předpokládá také například růst dotace na zdvihací plošinu. Podle důchodové novely by zdravotničtí záchranáři mohli odcházet do předčasného důchodu bez sankce až o pět let dříve. Zaměstnavatelům by se u těchto pracovníků zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z 21,5 na 26,5 procenta. Na programu schůze je také předloha, jež rozšiřuje okruh lidí, kteří by mohli posuzovat zdravotní stav kvůli příspěvkům na péči či invalidním penzím. Návrh reaguje na nedostatek posudkových lékařů. Poslanci projednají i novelu o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, která reaguje na dopady ruské vojenské invaze na Ukrajinu na české exportéry. Kritika z opozičních lavic provází dnešní debatu Sněmovny o navýšení příjmů, výdajů i schodku letošního schváleného státního rozpočtu. Například předsedkyně klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) řekla, že drtivá většina nových výdajů rozpočtu nesouvisí s dopady války. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle ní pouze dorovnává výdaje, které dříve podcenil. Stanjura její kritiku odmítl. Poukazoval například na to, že dopady války jsou mnohem širší a zahrnují víc položek.

 

 

Schillerová obvinila vládu z bezprecedentní arogance. Stanjura podle ní už v době předkládání státního rozpočtu věděl, že válka na Ukrajině mu bude vytvářet dýmovou clonu a že aktualizace rozpočtu bude skrývat za tento konflikt. To ale Stanjura odmítl a poukázal na to, že vláda letošní rozpočet předkládala do Sněmovny 11. února, zatímco Rusko vtrhlo na Ukrajinu až 24. února. „Já nevím, jestli to Putin oznámil dopředu hnutí ANO, že už to věděli dopředu u rozpočtu. Já myslím, že ne,“ poznamenal. Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) řekl, že s novelou rozpočtu pokračuje zadlužování státu. Stejně jako Schillerová obvinil vládu z toho, že rezignovala na úspory. Stanjura v reakci na to připomněl svá dřívější slova, že podpoří rozumné pozměňovací návrhy, které povedou k úsporám. Podotkl však, že žádné takové zatím nenašel, protože opoziční návrhy vedou pouze k navýšení deficitu.

 

Skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem chce odebrat prezidentské kanceláři 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v Lánské oboře. Peníze by měly podle ohlášeného pozměňovacího návrhu k vládní rozpočtové novele jít na protidrogovou politiku a na podporu mládežnických spolků. Úpravu podpořili také Jakub Michálek (Piráti), Pavel Klíma (TOP 09), Pavel Žáček (ODS) a Ondřej Lochman (STAN). Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost, Balák ve funkci zůstal. „Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů,“ napsali koaliční poslanci ve zdůvodnění svého pozměňovacího návrhu. V srpnu byl Balák nepravomocně odsouzen v jiné kauze týkající se hospodaření v Lánské oboře k peněžitému trestu a k dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.Heller navrhoval při březnovém projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok odebrat Hradu šest milionů korun kvůli Zemanovým dřívějším postojům. Peníze chtěl dát do vládní rozpočtové rezervy. V emotivním vystoupení tehdy Heller ve Sněmovně řekl, že Zeman léta podkopával bezpečnost Česka a systematicky podporoval Rusko. Sněmovna Hellerovu úpravu v závěrečném čtení návrhu rozpočtu zamítla.

 

 

ZDROJ: ČTK

ZDROJ FOTO: ČTK