Mladí v ČR řeší nedostupnost bydlení: Sdílené bydlení a nájem jako řešení?

ZDROJ FOTO: Pixabay.com (free for commercial use)

Mladí lidé v České republice se v poslední době potýkají s řadou problémů při hledání bydlení. S rostoucími cenami nemovitostí, vysokými úrokovými sazbami a náročnými hypotékami je pro mnoho z nich nereálné pořízení vlastního bydlení. Naštěstí se ale objevuje řada nových řešení, která jim mohou pomoci.

Jedním z fenoménů poslední doby je sdílené bydlení. Spolubydlení se stává stále populárnější alternativou pro mladé lidi, kteří hledají levnější a snadnější způsob, jak si užít nezávislost, ale zároveň i společnost ostatních lidí, uvádí server chytré-bydlení.cz. V Praze a dalších velkých městech existuje řada sdílených bytů a apartmánů, kde si mohou lidé pronajmout vlastní pokoj a sdílet zbytek bytu s dalšími lidmi. Nejčastěji takovýto typ bydlení upřednostňují mladí lidé studující vysokou školu nebo čerství absolventi. Nicméně věková kategorie lidí preferujících spolubydlení se stále rozšiřuje.

Další možností jsou nájemní byty. Ty jsou obvykle o něco levnější než hypotéky a mohou být ideální volbou pro lidi, kteří se chtějí vyhnout závazkům spojeným s vlastnictvím nemovitosti, píše server Akademie věd České republiky. Obecně je ale ve společnosti problém, že tato forma bydlení je považována pouze za přechodnou a vlastní byt či dům je stále konečným cíle. Většina společnosti sdílí tento pohled na věc, přestože současný trh tomu již neodpovídá. Naopak se často v současné situaci výrazně vyplatí nájem oproti hypotéce. A proč snaha o vlastní bydlení problém? „Protože vede k tomu, že se při výběru bydlení ne vždy rozhodujeme ekonomicky racionálně. Je často výhodnější si byt pronajmout a své životní úspory i dluhy cílit jinam. Jenže silná norma v nás říká, že máme byty vlastnit,“ komentuje pro server Martin Lux ze sociologického ústavu AV ČR. Nicméně, i nájemní byty jsou stále dražší a tím se stávají nedostupnějšími pro lidi s nižšími příjmy.

Mnoho mladých lidí se také spoléhá na pomoc svých rodin. Zůstat s rodiči déle, než je obvyklé, se stává stále běžnějším řešením pro ty, kteří chtějí ušetřit na nákladech spojených s bydlením. V roce 2022 22 % Čechů do věku 26 bydlelo u rodičů, což je téměř čtvrtina, informuje server e15 finexpert. Velkou výhodou jsou ušetřené finance, ale kompenzuje to nedostatek soukromí. Motivace odstěhovat se od rodičů nicméně chybí. Do 25 roku života se 72 % lidí z rodinného domova přesune do nového bydlení, přičemž mezi lidmi, kteří odchází z domova je dvakrát více žen než mužů, ty zůstávají u maminky statisticky více.

Nicméně, i přesto, že existuje řada alternativ pro mladé lidi, kteří hledají bydlení, stále existuje mnoho výzev, které musí být překonány. Jedním z největších problémů je nedostatek dostupného bydlení. V posledních letech se v České republice staví stále méně nových bytů a stává se těžší najít dostupné bydlení v kvalitních lokalitách. Navíc hypotéky dosahují rekordních hodnot a jsou pro mladé lidi v podstatě nedostupné. Podmínky uvalené ČNB se také zpřísňují a jsou čím dál tím přísnější, píše server FORUM24. Výsledkem je, že Češi budou muset postupně přehodnotit svůj postoj k bydlení. Minimálně je to pro ně výhodnější.

Jak se situace vyvine a jestli budou lidé raději zůstat u rodičů, nebo společnost přijme nájmy jako alternativu k vlastnictví nemovitostí, se uvidí časem.