Místní uznale poklepal po ramenou. Čunkovi se nová „image“ Chánova zamlouvá

Po návštěvě Mostu zavítal Jiří Čunek i do Chánova. Proměnu místa s nevalnou pověstí komentoval pozitivním způsobem.

Most – Po návštěvě Mostu zavítal Jiří Čunek i do Chánova. Proměnu místa s nevalnou pověstí komentoval pozitivním způsobem. Jeho pozornost si vysloužilo nové multifunčkní centrum, které je středem společenského dění. Probíhají zde rekvalifikační kurzy a zájmové kroužky.  

Změny v životě lidí v Chánově doznaly změn k lepšímu, rozbořené budovy krok po kroku mizí a stávající by mohly projít rekonstrukcí. ,,Mostecký Chánov jsem navštívil již několikrát. Teď jsem se vracel po několika letech a musím říct, že se v něm odvedl kus práce,“ řekl populární senátor, který se problematice vyloučených lokalit věnuje dlouhodobě. Zkušenosti, které posbíral při vedení Vsetína, se snažil předat i na druhé straně republiky. „Zmizely ty nejhorší vysoké paneláky bez oken, dveří a vlastně čehokoliv a vzniklo nové multifunkční centrum. V něm probíhají rekvalifikační kurzy, zájmové kroužky, ale také výuka prvního ročníku místního učiliště,´´ okomentoval vyloučenou lokalitu.

Mezi pozitivní kroky patří skutečnost, že praxi zde mohou najít dokonce i uchazeči z Úřadu práce, kteří dostávají možnost zapojit se zpět do normálního života. Podle senátora je ale problémem jeho způsob jeho financování. „Centrum musí každým rokem bojovat o každou korunu, aby vůbec zbylo na výplaty a provoz,“ prohlásil senátor. Druhá zásadní slabina proměny Chánova je, že veškerá činnost probíhá na základě dobrovolnosti.

,,Myslím, že ti kteří čerpají od státu dávky, tak si musí plnit své povinnost, posílat děti do škol, uklízet společné prostory, hledat si práci. To je podle mne zásadní,“ řekl Jiří Čunek.

V Chánově si Jiří Čunek prošel domy, které město hodlá do budoucna zbourat. Nedaleko mělo podle původního plánu vzniknout po vzoru Vsetína modulové bydlení. To rozdělilo obyvatele na dva tábory. Jiní projekt uvítali, jiní zase ne. Bourání a výstavba v nejbližší době plánovaná není, protože nabídnutá cena je vyšší, než město očekávalo.

,,Musím ale říct, že úspěch přestěhování na Vsetíně nebyl jen v přestěhování, ale že jsme po nových nájemnících začali vyžadovat dodržovaní domovního řádu a navázali na to nájemní smlouvy,“ dodal k celé věci Čunek.