Ministryně v demisi Maláčová: Drtivě jsem prohrála

Praha – „Dneska vám píšu ve své pravidelné nedělní rubrice naposledy. V pátek jsem drtivě prohrála na sjezdu ČSSD se svou vizí takové sociální demokracie, která se bude soustředit na své kořeny a bude stranou hájící zájmy pracujících lidí. A proto si teď od politiky odpočinu,“ uvedla Jana Maláčová během nedělního večera na svém facebookovém profilu. Nejedná se o definitivní odchod z politiky – řadovou členkou strany sociální demokracie nadále setrvává. Předání ministerstva práce a sociálních věcí svému nástupci Marianu Jurečkovi (SPOLU) odhadla na pátek. „A také ještě musím předat Ministerstvo práce a sociálních věcí svému nástupci. Vypadá to na pátek 17. prosince! Posledních několik měsíců bylo fakt neuvěřitelně náročných,“ uvedla v nedělním příspěvku.

Kandidatura Jany Maláčová na post předsedkyně ČSSD vyvolávala mezi některými sociálními demokraty vlnu emocí. „Pokud ČSSD převezme Jana Venezuela, tak to je pro ČSSD definitivní Konečná,“ napsal už dříve na Twitteru Jan Mládek, bývalý ministr průmyslu a obchodu za sociální demokracii ve vládě Bohuslava Sobotky.

Přezdívky „Venezuela“ se Janě Maláčové dostalo její nadmíru štědrou sociální politikou, která se řadě kritiků jevila jako příliš rozhazovačná. Zájem kandidovat do čela strany projevila poté, co dosavadní předseda ČSSD oznámil svoji rezignaci.

Jana Maláčová působila na postu šéfky resortu práce a sociálních věcí od roku 2018. Během svého počínání ve funkci například zavedla „eNeschopenky“, podpořila zvýšení minimální mzdy a provedla některé změny v důchodovém systému. Řadu plánovaných legislativních změn však výrazně ovlivnila pandemie a oddálila přípravu některých projektů.