Ministr a jezdí bez pásu? Válek přiznal: „Udělal jsem chybu.“

Vláda Petra Fialy (ODS) jakoby poslední dny šla ve stopách kabinetu Andreje Babiše (ANO). Nejdříve oznámila nečekaný příspěvek pro širokou část obyvatel a nyní i její člen musí řešit problémy kvůli jízdě v autě bez bezpečnostního pásu. Právě při takovém pohybu ve vládní limuzíně byl přistižen ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Bez pásu se vyfotil, a když se na něj strhla kritika, fotografii smazal. Později šéf zdravotnictví přiznal, že udělal chybu.

Naprosto nevinný snímek, kterým chtěl Válek říct, že jede na návštěvu k našim sousedům. „Má první zahraniční cesta míří na Slovensko za tamním ministrem zdravotnictví. Řešit budeme hlavní témata dnešní doby. Spolupráci v oblasti zdravotnických záchranných služeb, zvládání pandemie covid-19, uprchlickou vlnu po útoku Ruska na Ukrajinu. Těším se na setkání!“ napsal ministr u tzv. selfie z auta.

Nevinná ale fotografie byla do té doby, než si pozorní lidé všimli, že Válek sedí v autě nepřipoutaný. A ministra na to začali hojně upozorňovat. „Nevíte někdo, kde se dají koupit tyhle neviditelný pásy, co má ministr zdravotnictví ve vládní limuzíně?“ ptala se například jedna osob. Další upozornila, že by na místě byla pokuta. Válek, či někdo jiný z jeho týmu, poté příspěvek beze slova smazal. To rozvířilo další vlnu kritiky.

Mluvčí resortu Ondřej Jakob pro server iDnes.cz vysvětlil, že Válkovo auto v době pořízení fotky zrovna stálo v koloně, takže nedošlo až k takovému ohrožení bezpečnosti.

Sám ministr se ozval za několik hodin, za přešlap se omluvil. „Nemá smysl chodit kolem horké kaše – udělal jsem chybu. Ač to byla chvíle, nechci se vymlouvat na kolonu. Člověk má být připoutaný. Případnou pokutu jsem připraven uhradit. Zároveň finančně přispěji do fondu Českého sdružení obětí dopravních nehod. Omlouvám se,“ napsal Válek. Pokuta ho zřejmě skutečně nemine. Mluvčí policie David Schön pro iDnes potvrdil, že policie incident registruje. „Budeme se tím zabývat,“ uvedl. Server také cituje dopravního experta Romana Budského, který ministrovi vyčinil, že odpoutávat se ani během kolony není dobrý nápad, riziko ublížení na zdraví stále existuje. Podle něj jde o přestupek.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: vlastimilvalek.cz