Ministerstvo zdravotnictví kontinuálně podporuje paliativní péči

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Období vánočních svátků a příchod nového roku je časem, který chceme prožívat se svou rodinou nebo blízkými. Jsou mezi námi ale lidé, kteří toto štěstí nemají a do jejichž života zasáhla nevyléčitelná nemoc. K jejímu zvládnutí pomáhá paliativní péče. Umožňuje pacientům kvalitně prožít jejich poslední okamžiky s nejbližšími. I těm zároveň poskytuje potřebnou podporu. Paliativní pacienti mohou důstojně dožít v hospici, v nemocnici v péči speciálního paliativního týmu nebo s pomocí domácí paliativní péče tam, kde se cítí doma.
Období vánočních svátků a příchod nového roku je časem, který chceme prožívat se svou rodinou nebo blízkými. Jsou mezi námi ale lidé, kteří toto štěstí nemají a do jejichž života zasáhla nevyléčitelná nemoc. K jejímu zvládnutí pomáhá paliativní péče. Umožňuje pacientům kvalitně prožít jejich poslední okamžiky s nejbližšími. I těm zároveň poskytuje potřebnou podporu. Paliativní pacienti mohou důstojně dožít v hospici, v nemocnici v péči speciálního paliativního týmu nebo s pomocí domácí paliativní péče tam, kde se cítí doma.

„Kvalitní paliativní péči považujeme za nezbytnou součást systému zdravotní péče v České republice a dlouhodobě této oblasti poskytujeme finanční i systémovou podporu. Aktivně jednáme s Českou společností paliativní medicíny. Od roku 1994 ministerstvo zdravotnictví ze státního rozpočtu podpořilo výstavbu lůžkových hospicových zařízení ve třinácti krajích. Aktuálně se například staví hospic v Kraji Vysočina. Kromě nákupu vybavení u poskytovatelů paliativní péče finančně podporujeme vzdělávací a osvětové aktivity vůči veřejnosti i vzdělávání samotných zdravotníků, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Paliativní péče je významně podporována i díky prostředkům Evropské unie nebo Programu švýcarsko-české spolupráce. Díky projektům podpořeným v rámci Operačního programu Zaměstnanost, jejichž realizaci ministerstvo zdravotnictví úspěšně ukončilo v minulém roce, se podařilo zvýšit dostupnost specializované paliativní péče, a to jak v nemocnicích, tak v domácím prostředí.

V nemocnicích byly zavedeny konziliární paliativní týmy, které působí napříč nemocničními odděleními, řeší komunikaci obtížných témat s pacienty a jejich rodinami, zjišťují jejich potřeby a snaží se je naplnit. V rámci projektu byly rovněž vytvořeny nástroje na podporu rozvoje mobilních hospiců umožňujících více pacientům dožít v jejich domovech.

Ministerstvo zdravotnictví rovněž spolupracuje na i na investiční podpoře paliativní péče formou Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj. Prostředky mohou využít jednotlivé konziliární paliativní týmy v nemocnicích a mobilní a lůžkové hospice na stavební projekty nebo na nákup vybavení.

„V podpoře budeme pokračovat i nadále. Přímo paliativní péči se bude věnovat projekt na vytvoření národní strategie paliativní péče do roku 2035, který navíc podpoří i rozšíření obecné paliativní péče především směrem k praktickým lékařům,“ uvedla zastupující vrchní ředitelka sekce zdravotní péče Ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová. Měl by být spuštěn v první polovině 2024 a bude podpořen z Operačního programu Zaměstnanost plus.

O tom, že je rozvoj paliativní péče v České republice jednou z priorit, svědčí i to, že v posledních třech letech došlo k masivní úhradové podpoře paliativní péče ve všech jejích podobách. Do vyhlášky se dostala úhrada konziliárních paliativních týmů v nemocnicích, které postupně vznikly a dále vznikají. Domácí paliativní péče má významně vyšší růst úhrad než ostatní poskytovatelé zdravotních služeb. Pro další léta se počítá například s kompletní aktualizací výkonů ambulantní paliativní péče, která dosud byla trochu opomíjena, ale do budoucna představuje jednu ze zásadních komponent paliativní medicíny.

Zdroj: Tisková zpráva MZ ČR