Ministerstvo vybírá peníze pro Ukrajinu! Lidé mohou na nákup zbraní přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu

Kampaň ministerstva obrany, která má za cíl sbírat peníze na armádní vybavení ukrajinské armády, od svého spuštění pomohla vybrat přes 176 milionů korun. 

 

 

Ve sbírkovém projektu se nyní lidé skládají na tank T-72 Avanger, který může být do bojů na Ukrajině vyslaný. Účelem kampaně ministerstva obrany je podle organizátorů propagovat účet ukrajinské ambasády, který velvyslanectví na pomoc své armádě zřídilo již na počátku invaze. Za stránkou, která funguje jako pomyslný e-shop, stojí velvyslanectví Ukrajiny v Česku, miliardář Dalibor Dědek a předsedkyně úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Na tank spustilo v září ministerstvo sbírku s cílovou částkou třiceti milionů korun. Lidé mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu, který vznikl na webu zbraneproukrajinu.cz. Ten lidem ukazuje, jak drahé je bránit se agresi, kolik stojí ruční i protitankové zbraně, těžká technika nebo nezbytné vybavení vojáka. Nakonec se o tom, co se za peníze koupí, rozhoduje velení ukrajinské armády. Nákupy pak provádí expertní tým českého ministerstva obrany.

 

„Války se vyhrávají vojenským materiálem. Je nutné pomáhat nejen humanitárně. Je nutné si uvědomit, že to je naše válka a je nutné na Ukrajinu posílat zbraně,“ řekl v květnu před spuštěním „e-shopu“ další z organizátorů Martin Ondráček. Dosud se autorům crowdfundingové kampaně podařilo nakoupit například bojový dron. Váží pětadvacet kilogramů, má rozpětí křídel 3,3 metru, unese osm kilo nákladu a doletí až dvě stovky kilometrů. Češi na něj během srpna vybrali třicet milionů korun.

 

ZDROJ: ČTK

ZDROJ FOTO: teraz.sk