Miloš Zeman se omluvil izraelskému prezidentovi za ministra zahraničí Lipavského

ZDROJ FOTO: FB Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman, který se v pondělí v Praze setkal se svým izraelským protějškem Isaacem Herzogem, se mu na následné tiskové konferenci omluvil za postoj českého ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) k nedávné zprávě o Izraeli vydané vyšetřovací komisí Rady OSN pro lidská práva (UNHRC).

Izraelský prezident Isaac Herzog je na oficiální návštěvě Česka. V pondělí dopoledne ho na Pražském hradě s vojenskými poctami přijal jeho český protějšek Miloš Zeman a čeká ho jednání s premiérem Petrem Fialou a předsedy obou komor Parlamentu. Očekává se, že tématem rozhovorů bude bilaterální spolupráce, zejména v oblasti obrany, obchodní vazby a české předsednictví v Radě EU.

Prezident Miloš Zeman se během jednání omluvil prezidentu Herzogovi za postoj ministra zahraničí Jana Lipavského ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva o Izraeli. Řekl, že ho mrzí, že se Česko nepřipojilo k zemím, které zprávu odsoudily. Ministerstvo zahraničních věcí již dříve oznámilo, že Česko zaujalo k této komisi jasný postoj loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Komise ve zprávě uvedla, že hlavní příčinou napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a chování židovského státu vůči Palestincům.

Herzogův program v České republice zakončí večeře, kterou na Hradě spolupořádá Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Zúčastní se jí i Miloš Zeman.