Michálek stáhl zákaz veřejných zakázek pro firmy vlastněné členy vlády

ZDROJ FOTO: Pixabay (free for commercial use)

Novela zákona zaměřená na zadávání a ucházení se o veřejné zakázky se nakonec schválila bez omezení pro firmy z části vlastněné členy vlády. Důvodem byl strach z možných obstrukcí ze strany hnutí ANO.

Server Seznam zprávy v pátek uvedl, že návrh poslance Jakuba Michálka za stranu Piráti o zákazu získání veřejné zakázky pro firmy z více jak 25 % vlastněných členy vlády, byl stažen. Tato novela byla mířena především na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

„Stažení zabránilo další rozsáhlé obstrukci, která by znemožnila včasné přijetí zákona samotného jako celku,“ cituje šéfa poslanců hnutí STAN Josefa Cogana server Seznam Zprávy. Zákon by přitom podle vládních poslanců i s touto částí prošel, jelikož měl podporu koalice. Nicméně po jeho vyjmutí se schvalováním nebyl žádný problém, nikdo se nevyjádřil proti.

Kromě jiného má tato novela za cíl ulevit administrativní zátěži spojené s veřejnými zakázkami a vyloučení firem odsouzených za pojistné podvody z výběrových řízení. S omezením se počítá i pro firmy odsouzené za korupci. Pokud by se návrh schválil i s vyřazenou částí, výrazně by za předpokladu pokračování působení Babiše jako člena vlády ovlivnil činnost firmy Agrofert.