Malnutrice: Nedostatek živin a jeho vážné důsledky na fyzické a duševní zdraví

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Malnutrice, stav spojený s nedostatkem nezbytných živin, může mít závažné následky na lidské zdraví. Slabost, úbytek hmotnosti, problémy s imunitním systémem a další příznaky mohou indikovat vážné potíže. Jak poznat malnutrici, kdo je jí nejvíce vystaven a jaké jsou možné důsledky, se dozvíte v našem pohledu na tento důležitý zdravotní problém.

Malnutrice, stav spojený s nedostatkem nezbytných živin, může mít závažné následky na lidské zdraví. Slabost, úbytek hmotnosti, problémy s imunitním systémem a další příznaky mohou indikovat vážné potíže. Jak poznat malnutrici, kdo je jí nejvíce vystaven a jaké jsou možné důsledky, se dozvíte v našem pohledu na tento důležitý zdravotní problém.

Malnutrice je stav, při kterém tělo nedostává dostatečné množství nezbytných živin, které jsou nezbytné pro správné fungování a udržení zdraví. Může k tomu dojít v případě nedostatečné, nebo nevyvážené stravy, či v případě poruchy vstřebávání živin. Podvýživa může mít vážné důsledky pro fyzické a duševní zdraví. K následkům malnutrice patří slabost, únava, ztráta hmotnosti, poruchy imunitního systému, problémy s růstem a vývojem, poruchy kognitivních funkcí a v extrémních případech i ohrožení života, uvádí web Ministerstva zdravotnictví ČR.

Je možné definovat několik typů malnutrice. Podvýživa, tedy nedostatek dostatečného množství kalorií, tak nedostatek konkrétních živin, jsou bílkoviny, vitamíny nebo minerály. Vyjímkou není ale ani nadměrná strava, tedy malnutrice spojená s obezitou. Přejídání se, ale s nevyváženou stravou, tedy na živiny chudými potravinami.

Jaké jsou příznaky malnutrice?

Hubnutí. Nechtěný úbytek hmotnosti je nejběžnějším příznakem malnutrice, který lze pozorovat, když je vám volné oblečení, prsteny nebo i zubní náhrady. Také můžete slýchat větu: „Ty jsi ale zhubl/a.“ Dalším příznakem je ztráta chuti k jídlu. Postupně porce zmenšujete, až je úplně vynecháváte. V extrémních případech můžete pociťovat odpor k oblíbeným jídlům. A přestáváte pociťovat hlad.

Únava, ztráta energie a svalové hmoty. Nechtěné hubnutí je spojeno i s úbytkem svalů. Činnosti, které jste dříve zvládali, jsou pro vás obtížně zvladatelné, např. chůze co do vzdálenosti i rychlosti, úklid domácnosti, nakupování, cestování hromadnou dopravou, péče o zahrádku. Projevovat se mohou i změny nálad, zapomínání, letargie či deprese. Paradoxně i zadržování vody a otoky mohou být dalším příznakem.

„ V důsledku malnutrice může dojít ke zhoršení činnosti srdce, ledvin, jater a k poruchám metabolismu. To může vést k zadržování vody v těle a k otokům. Nejčastěji se otoky objevují na nohou,“ uvádí dále web rizikamalnutrice.cz.

Ženy také mohou pozorovat změny v menstruačním cyklu. Neméně častý je i oslabený imunitní systém a snížení odolnosti proti infekcím. Nedostatek živin může mít také vliv na vzhled kůže, vlasů a nehtů, případně vést k suchosti a lámavosti. Snižuje se také schopnost těla reagovat na chlad, způsobuje zimomřivost a může vést až k podchlazení

Podvýživa: Kdo je nejvíce ohrožen?

Podle statistik webu RizikaMalnutrice.cz se ukazuje, že ze 60 % jsou podvýživou ohroženi senioři, u kterých od 65 roku života riziko podvýživy roste. Na vině často mohou být i onemocnění – především onkologičtí pacienti, tedy pacienti trpící rakovinou, nebo chronickou obstrukční plicní nemocí nebo demencí, cukrovkou nebo chronickým onemocněním ledvin.

Nepřiznivé důsledky z hlediska nedostatečné výživy mohou mít také pacienti, kteří jsou po velkém chirurgickém zásahu, dlouhodobě hospitalizovaní pacienti, lidé užívající léky na lačno, nebo které ovlivňují chuť k jídlu, ale také lidé závislí na drogách nebo alkoholu.

K poruše výživy může přispět i nepříznivá sociální a finanční situace, smutek ze ztráty blízké osoby, sociální izolace. Promítnout se ale může i stav těla. Bolest zubů nebo špatná zubní protéza mohou negativně ovlivnit příjem stravy stejně jako bolest při polykání.