Kousání a facky na Babišově akci!

Hodně kuriózní potyčka se odehrála 30. června na jedné z akcí expremiéra Andreje Babiše (ANO) v Domažlicích. Rodiče místního místostarosty se pohádali a následně i lehce poprali s jednou z přítomných demonstrantek. Ta i po několika apelech hlasitě pískala na píšťalku, kvůli čemuž vznikla rychlá potyčka demonstrantky a matky místostarosty. Demonstrantka dostala několik úderů do hlavy, místostarostova matka si odnesla kousnutí. Věc bude nyní v rukou policie, jak nás informoval místostarosta Domažlic Radek Wiesner (ANO). S policií jedná i napadané demonstrantka.

Na sociálních sítích se šíří videa, která zachycují potyčku dvou žen v Domažlicích. K šarvátce došlo během vystupování předsedy ANO Andreje Babiše. Na nahrávce mohou diváci nejdříve vidět jednu z demonstrantek, která jako nástroj protestu proti Babišovi zvolila velmi hlasitou píšťalku. Tou následně znepříjemňovala pobyt lidem na akci, především pak přítomnému manželskému páru. Později se zjistilo, že se jedná o rodiče tamního místostarosty Radka Wiesnera (ANO).

Jak je vidět na jednom z videí, demonstrantku Vavříkovou několikrát upozorní otec místostarosty, aby mu nepískala do uší. Situace velice rychle vyeskaluje a matka Wiesnera píšťalku demonstrantce vytrhne a odhodí. Poté, co si demonstrantka vezme náhradu a začne opět pískat, Wiesnerová se na ni opět vrhne, aby zneškodnila i druhou píšťalku. Demonstrantka následně v obraně začne matku místostarosty kousat, což vyvolá několik málo úderů.

Paní Vavříková kontaktovala redakci Blesk Zpráv a následně se spojila s redaktory, aby popsala svou verzi událostí tak, jak se odehrály z jejího pohledu a aby v textu dostaly obě strany prostor na vyjádření.

„Začaly tam slovní útoky na všechny přítomné, kteří nesouhlasili s Andrejem Babišem. A já jsem stála 3 m od toho auta a 2 m od těch shromážděných lidí, kteří si přišli vyslechnout Andreje Babiše. Nepřecházela jsem z jedné strany na druhou, stála jsem vždycky kousek dál,“ uvádí Vavříková.

Otec místostarosty jí dle svých slov držel tak silně, že ji zůstaly modřiny. „Paní Wiesnerová mě čapla přímo kolem krku, ona šla po té píšťalce. Chytila mě zespodu pod krkem předloktím a cukla se mnou, že mi úplně křuplo v krční páteři. Nosím krunýř, nemůžu pořádně spát,“ popsala. Ve chvíli kdy ucítila tlak na hrdlo tak skousla.

Místostarosta Blesk Zprávám potvrdil, že šlo o jeho rodiče, kteří byli na akci i s vnučkou. „Předal jsem to svému právnímu zástupci a určitě ještě zazní moje oficiální prohlášení,“ uvádí dále Wiesner, který byl také svolavatelem a pořadatelem akce. Pozastavil se nad tím, že u videí, která kolují na sítích, se podle něj šíří lži a nenávist, a upozornil také na to, že se bude právně řešit i to, kde a od koho se video šíří, jelikož nebyl udělen souhlas.

„Jsem zděšený, čeho jsou lidé schopni. Máma jen vzala píšťalku.“
Samotný incident dle svých slov jen okrajově zahlédl. Ví ale, proč událost vlastně vznikla – hlasitým pískáním na píšťalku. Jeho matka prý „fackou“ reagovala až ve chvíli, kdy se jí demonstrantka zakousla do ruky. Jeho slova potvrzuje jedno z videí – některá jsou točená z jiného úhlu, a není tak vidět, kdy se přesně demonstrantka zakousla a kdy začala jeho matka ženu fackovat.

„Pokud moje maminka někoho napadla, tak tím, že ji popadla a vzala jí píšťalku. Úderem se bránila až poté, co jí bylo zahryznuto do ruky. Nevím tedy, jestli je adekvátní reakce na sebrání píšťalky, že vás kousnou do ruky. Přestože moje matka několikrát žádala paní Vavříkovou, aby jí nepískala u hlavy, paní Vavříková pískala stále dál,“ dodává na dotaz Blesk Zpráv. Maminka má podle domažlického místostarosty ruku poraněnou, a i přes tři návštěvy u lékaře jí ruka stále hnisá a otok ruky se zvětšuje.

„Jsem zděšený, jak jsou lidé schopni projevovat svůj politický názor. Paní Vavříková i přes několikeré moje výzvy k tomu, aby nepískala, že pískání způsobuje bolest hlavy a uší, na které si stěžovali přítomní, nijak nereagovala. Nekalibrovaným měřidlem jsem změřil zvuk píšťalky 85db, kterou paní Vavříková rozdávala přítomným a podněcovala přítomné k pískání. Naprosto mě šokovala její reakce, když mi sdělila, že lidé, kteří přijdou na míting Andreje Babiše, si bolest hlavy a uší zaslouží,“ osvětluje incident pro Blesk Zprávy.

Podle Vavříkové byl incident jen jedním z dalších v okolí a byl nejspíše i následkem davové psychózy. „Nevěřím tomu, že ten člověk tam šel záměrně ubližovat nebo mi vytrhávat píšťalku nebo něco podobného. Navíc je to matka pana místostarosty, který se měl vyfotit s Andrejem Babišem, takže určitě věřím tomu, že tam hájila i svoje dítě a politickou kariéru svého dítěte, což si myslím, že je důležité zdůraznit,“ dodává s tím, že má video nahrávky, které zachycují hned několik dalších potyček. Nechce je ale zatím poskytovat veřejnosti jakožto důkazní materiál.

„Z dostupných zpráv mám informaci, že daný incident prověřuje PČR, a věřím, že do celé záležitosti vnese pravdivý pohled záznam z městského kamerového dohledového systému,“ doplňuje pak místostarosta.

Incident Vavříková s policií řešila poté, co ji ze shromáždění odvedli. Uvádí, že jí vyhrožovali policií již dříve během akce. „Trestní oznámení zvažujeme, uvidíme, jak se zachová rodina Wiesnerových. Nemám potřebu to řešit trestním oznámením, ale byla bych ráda, kdyby se pan Wiesner omluvil za své chování,“ dodává. Vysvětluje, že místostarosta údajně přehlížel více jak půl hodiny drobné slovní i fyzické potyčky obou stran.

Co se týče argumentu o moc hlasité píšťalce, Vavříková míní, že to jinak nešlo a diskuze zde z jejího pohledu nebyla možná. „Ale nemůže se přece kdokoliv v demokratické zemi napadat za to, že projevuje jiný názor, protože, jestliže budeme souhlasit s tím, že pokud má mítink Andrej Babiš, tak tam můžou jenom jeho příznivci, tak jsme tam, kde jsme byli před rokem 89,“ podotýká.

Podle Wiesnera, který bude v letošních komunálních volbách kandidovat do křesla starosty, mu chování některých takto nenávistných lidí na akci sebralo iluze, že v regionální politice se lidé chovají slušně. „Na akci ale byli i další odpůrci, byť jsme neměli stejný názor, tak jsme byli schopni diskutovat. Čehož si u odpůrců vážím.“ dodává a uzavírá s tím, že ukáže až případný soud, kdo je v incidentu viníkem.

Manžel pískající ženy podle dostupných informací místostarostovi napsal a požaduje omluvu. I tyto věci již bude řešit právní zástupce. Policie také údajně na místě odvedla demonstrantku a rodiče místostarosty nechala na místě. Blesk Zprávy oslovily domažlickou policii, zdali a jak incident vlastně řeší.

„Přijali jsme oznámení o tom, že na náměstí mělo dojít k incidentu. Na místo vyjela hlídka policistů, zúčastněné osoby podaly vysvětlení. V současné době vyhodnocujeme obrazové záznamy, které máme k dispozici, a případem se zabýváme,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Reakce nedorazila od předsedy ANO Andreje Babiše. Právě na jeho akci z 30. června se tato potyčka stala. Babiš ten den stihl navštívit i Mýto, Dobřany, Holýšov, Horšovský Týn a Blovice. Na Babiše mířila právě již zmíněná píšťalka. Demonstrantka je i roznášela přítomným a vyzývala k „palbě“. Bývalého premiéra pak přítomní odpůrci nazývali „estébákem“.

ZDROJ: blesk.cz
ZDROJ FOTO: FB