Komunisté další komisi nechtějí, ale uměli by ji personálně obsadit

Na dnešní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny bude představen návrh vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize.

Praha – Na dnešní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny bude představen návrh vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize. Dle nejvyššího straníka KSČM Vojtěcha Filipa by se další komise dotýkala aktuálních spisů policie ČR. Filip to sdělil na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

„Nepodpoříme vznik komise, a to z prostého důvodu, že by to byla druhá komise, která by zasahovala do živých spisů policie. Už jsme měli problém s tím, co se dělo okolo Bečvy. Bude složité vypracovat jenom jednací řád komise tak, abychom nezasáhli do činnosti orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl Votěch Filip.

Předseda KAČM potvrdil fakt, že záležitosti spojovány s nákupem zdravotního materiálu byly řešeny Nejvyšším kontrolním úřadem a již bylo podáno trestní oznámení. „Kontrolní systémy státu fungují. Nevidím důvod pro politickou vyšetřovací komisi,“ dodal předseda KSČM. Kdyby došlo na zřízení komise, tak by komunisté na místo jejího člena navrhli Zdeňka Ondráčka. O předsedovi orgánu však neuvažují.
KSČM bude podporovatelem dnešního programu, avšak kritiku směřují k opětovanému neuskutečnění interpelace. „Už se stalo pravidlem, že interpelace buď nejsou, nebo na ně ministři nechodí. Oslabuje to ústavní systém České republiky,“ poznamenal Filip.

Jiný názor zastává část opozice. Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek se vyjádřil v tom slova smyslu, že by tato komise měla prošetřit nákup a distribuci zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek. Dále by se měla zajímat o důvody zdlouhavého uzavírání škol a metody pro přijímání kompenzačních nařízení pro ekonomický sektor. Do hledáčku komise by mělo patřit zabezpečení informovanosti obyvatelstva a potýkání se s dezinformacemi, které ohrožují veřejné zdraví.