Kdo pomohl kauze Dozimetr před před zahájením?

Jak je to s rolí šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka v objasnění korupční kauzy Dozimet? Byla před zahájením a mimo rámec trestního řízení. Petr Fiala zopakoval, že ministr vnitra Vít Rakušan, který Mlejnka do funkce vybral, má stále jeho důvěru. Podle Deníku N předložil Mlejnek ministrům čestné prohlášení jednoho ze svědků z kauzy Dozimetr, kterému radil, aby se obrátil na policii.

Mlejnek středejším jednání kabinetu vysvětlil členům vlády informace médií o svých kontaktech s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem. Ten je v kauze Dozimetr obviněn. Fiala pak uvedl, že Mlejnek sehrál při objasňování kauzy Dozimetr pozitivní roli.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ale informaci nepotvrdila. „O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo,“ řekla Deníku N a Respektu. Deník N ve čtvrtek s odkazem na tři členy vlády napsal, že Mlejnek na zasedání kabinetu předložil čestné prohlášení podepsané jedním ze svědků v kauze Dozimetr. „V dokumentu podle zdrojů z vlády stojí, že Mlejnek tohoto svědka přesvědčil, aby své podezření ze spáchání trestného činu nahlásil a spolupracoval s policií,“ uvedl server. Také podle dalšího ministra radil Mlejnek svědkovi, jak postupovat.

Kabinet ve středu neshledal důvody pro Mlejnkovo odvolání. Rakušana tvrdí, že by funkci nemohl vykonávat jen v případě, kdyby nezískal prověrku na stupeň přísně tajné. Mlejnek, který se ujal vedení ÚZSI 8. července, by se měl příští týden zúčastnit jednání sněmovního bezpečnostního výboru i komise pro kontrolu ÚZSI.

ANO vyzvalo Fialu k odvolání ministra vnitra, jinak chce ve sněmovně vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. „Pan Rakušan má důvěru nejen moji, ale celé vlády. Otevřený dopis Andreje Babiše chápu jako snahu odvést pozornost od jeho problémů, třeba od toho, že jeho firma bude muset vracet neoprávněně vyplacené dotace,“ zopakoval Fiala.

Vláda je podle něj připravená na případné hlasování o nedůvěře. „Každý poslanec, i když do sněmovny nechodí, má možnost pokusit se vyvolat hlasování o nedůvěře. My se tomu postavíme a jsem si jistý, že vláda svoji důvěru potvrdí. Myslím, že výsledky loňských parlamentních voleb jsou jasné a i většiny a menšiny ve sněmovně jsou jasné,“ doplnil Fiala.

Podle Rakušana je snahou hnutí ANO  rozložit vládu a získat zpět vliv. „Tuhle zemi měli v drápech osm let. Prorostli státem a jeho aparátem jako rakovina. Metastázy vlivu nalézáme všude, kam se podíváme,“ uvedl ministr na adresu expremiérova hnutí. Později dodal, že v dobré kondici nebyla dlouhá léta ani civilní rozvědka (ÚZSI), do jejíhož čela vybral nyní diskutovaného Mlejnka.

Policisté ještě v červnu  obvinili v kauze Dozimetr kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku (DPP) více než desítku lidí, mimo jiné primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), podnikatele Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Podle policie organizovaná skupina obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v DPP tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat úplatky.

ZDROJ: ČTK

ZDROJ FOTO: Facebook Petr Fiala