Každá devátá domácnost nezvládá pokrýt ani nezbytné účty, přesto si Češi nedokážou zažádat o vyšší plat

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Životní náklady jednotlivých domácností rostou, i přesto jsme však nejbojácnějším národem světa, co se týče žádostí o zvýšení platu. Jak zjistila společnost PwC ve svém průzkumu, pouze pětina Čechů si troufne v následujícím období zažádat o vyšší plat. Češi jsou však se svou prací nadále spokojení a místo měnit nehodlají.

Životní náklady jednotlivých domácností rostou, i přesto jsme však nejbojácnějším národem světa, co se týče žádostí o zvýšení platu. Jak zjistila společnost PwC ve svém průzkumu, pouze pětina Čechů si troufne v následujícím období zažádat o vyšší plat. Češi jsou však se svou prací nadále spokojení a místo měnit nehodlají.

Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR dosahovala v prvním čtvrtletí 2023 výše 41 265 Kč, což ukazuje na meziroční narůst o 8,6 %, jak uvádí ČSÚ ve své pravidelné publikaci o vývoji ekonomiky v ČR. Přestože hrubá mzda činí 41 265 Kč, téměř 60 % ekonomicky aktivních obyvatel na ni nedosáhne. Lepším ukazatelem je v tomto případě medián, který dosahuje výše 34 741 Kč.

S ohledem na prudce rostoucí životní náklady se reálná mzda propadla o 6,7 %. Kupní síla průměrných výdělků klesá již šestý kvartál v řadě a její znehodnocení je natolik intenzivní, že letošní reálná mzda je srovnatelná s hodnotami roku 2017.

Podle webové stránky měšec.cz si za rok 2022 nejvíce peněz vydělali lidé pracující v Praze, kde průměrná hrubá mzda činila 48 712 Kč, nejméně naopak v Karlovarském kraji, kde průměrná mzda činí pouhých 34 995 Kč.

Společnost PwC realizovala průzkum s názvem Hopes and Fears Global Workforce Survey, do kterého se zapojilo více než 54 tisíc lidí z celkem 46 zemí světa. V rámci průzkumu měřily především spokojenost zaměstnanců se stávajícím platem i jejich názor na současnou pracovní pozici. Výsledky průzkumu v českém jazyce jsou dostupné na oficiální webové stránce společnosti PwC pro Českou republiku.

Každý pátý Čech má ke své práci ještě jedno zaměstnání na částečný úvazek. I přesto se na žádost o vyšší plat v následujících měsících připravuje pouze 22 % zaměstnanců. I když je to o 3 % víc než v loňském roce, mezi zeměmi, které byly zapojené do průzkumu, se jedná o nejnižší hodnotu. Naopak nejméně bojácní jsou zaměstnanci v Kataru, kde si o vyšší plat touží zažádat až 71 % zaměstnanců. Světový průměr, který vyplývá ze studie, pak tvoří 42 % zaměstnanců.

Stejně tak, jako jsou Češi spokojeni se svými platy, líbí se jim i jejich současná pracovní pozice. Na jiné místo by dle průzkumů chtělo odejít jen 15 % lidí. To je o 11 % míň, než je světový průměr. Ve svém zaměstnání je spokojeno 65 % Čechů, z toho 13 % dokonce velmi spokojeno. Naopak velmi nespokojených zaměstnanců je pouze 8 %.

Expertka PwC na řízení lidských zdrojů věří, že příčinou spokojenosti českých zaměstnanců je hlavně zdravý pracovní trh, kdy naše nezaměstnanost je nejnižší v EU a firmy se o kvalitní lidi doslova perou.: “Češi jsou v práci spokojení, chtějí si současnou pozici udržet a bojí se změn. Nechtějí proto zaměstnavatele dráždit požadavkem na vyšší mzdu ani nechtějí zkoušet jiné zaměstnání,” okomentovala situaci.

I přes spokojenost s výší platů nejsou Češi příliš dobře finančně zajištění. Podle průzkumu téměř polovina zaměstnanců sice zvládne bez problémů zaplatit účty, ale už jim nezbyde nic na spoření. Každá devátá domácnost pak nezvládne pokrýt ani základní výdaje.