Karbon, skrytý nepřítel motorů. Jak s ním bojovat?

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Karbon je jedním z klíčových faktorů, který může ovlivnit životnost a výkon motorů. Tato chemická sloučenina se usazuje v různých částech motoru a postupem času může způsobit fatální problémy s jeho fungováním. Je to skrytý nepřítel, který je snadno přehlédnutelný.

Karbon je jedním z klíčových faktorů, který může ovlivnit životnost a výkon motorů. Tato chemická sloučenina se usazuje v různých částech motoru a postupem času může způsobit fatální problémy s jeho fungováním. Je to skrytý nepřítel, který je snadno přehlédnutelný.

Co je to karbon?

Karbon je skupina organických sloučenin, jejichž základem je prvek uhlík. Hlavním zdrojem karbonu jsou nečistoty v palivu, oleji a vzduchu, které se dostanou do motoru během provozu. Karbon způsobuje v motoru snižování kompresních tlaků, nevyrovnaný chod motoru a rychlejší opotřebování součástek. Tohle všechno vede k postupné ztrátě na výkonu motoru a ke značnému zvýšení emisí a celkové spotřebě. Motor se kvůli tvorbě karbonu zanáší postupně, a proto sám řidič nemusí ihned poznat, že je něco v nepořádku.

Karbon vzniká díky nedokonalému spalování paliva. Nezáleží na tom, jaký druh paliva používáte, zkrátka se mu nedá vyhnout. Žádný motor nemá stoprocentní účinnost a je jen otázkou času, kdy se v motoru začnou utvářet uhlíkové usazeniny neboli karbon. Ani pokud vlastníte zbrusu nový stroj, tak se časem usazeninám nevyhnete. Jak uvádí server Bezkarbonu.cz, je hned několik faktorů, kvůli kterým ani nový motor nespaluje na sto procent. Jedná se například o biosložky v palivu, kvalitu paliva či dokonce styl jízdy. Nejvíce karbonu totiž vzniká právě při jízdě se studeným motorem, či jízdě v koloně s častými rozjezdy. Karbon se usazuje v různých částech motoru, především tam, kde dochází k vysokým teplotám.

Odstranění karbonu a prevence

Odstranění karbonu z motoru je klíčovým krokem k udržení jeho optimálního výkonu. Existuje hned několik způsobů, jak se karbonu v motoru zbavit. Jedním ze způsobů, jak se zbavit karbonu v motoru je jeho mechanické odstranění za pomoci profesionálů a jejich speciálního vybavení. Metoda je sice účinná, ale časově i finančně náročná. Existují také speciální chemické čističe, které lze přidat do paliva nebo oleje. Ty poté napomohou k rozpuštění uhlíkové usazeniny. Konkrétně tato metoda však vyžaduje velice pečlivou manipulaci a následné odstranění čističe. Dle portálu Auto.cz, je metoda od společnosti BG Care lepší než samotné mechanické čištění. S pravidelnou údržbou motoru, včetně včasné výměny oleje a filtrů lze minimalizovat tvorbu karbonu v motoru a jeho negativní vliv.

Není to ale vše. Odstranění karbonu z motoru je jen dočasné, a pokud budete i nadále jezdit jako doposud, tak se Vám časem začne motor znovu zanášet. Karbonové usazeniny jsou dotěrné a jejich usazování probíhá v postupném procesu. Není to tak, že ze dne na den ubude na výkonu motoru. Řidič si na plíživé snižování výkonu zvyká. Často se problém zjistí, až když nastane nějaká porucha, nebo ve chvíli kdy stroj neprojde přes kontrolu emisí. Zajistěte si kvalitní palivo, pravidelnou údržbu a dle potřeby konzultujte s profesionálním servisem, abyste udrželi Váš motor v dobrém stavu a prodloužili tím tak jeho životnost.

“Obecné doporučení ze strany těch, co se dekarbonizací zabývají zní, že by motor měl tuto „očistnou kůru“ podstupovat ideálně jednou za 15 tisíc kilometrů nebo jednou za rok. Samozřejmě je rozdíl, když někdo jezdí převážně po dálnici, kde motor pracuje při vyšší zátěži, než když jezdí po městě, kde polovinu času na volnoběh a při nízké zátěži,“ jak uvedl web Portalridice.cz, je důležité dbát na pravidelnou dekarbonizaci a kontrolu motoru. Ušetříte si tak spoustu starostí a peněz.