Kabinet čeká debata o možném nárůstu minimální mzdy! Otevřít ho chtějí na červnovém setkání tripartity

Kabinet čeká debata o možném nárůstu minimální mzdy. Podle odborů by měla stoupnout ještě letos. I někteří opoziční politici tvrdí, že by se měla zvýšit o inflaci. Zástupci vlády jsou k tomu zdrženlivější – s jednáním ale počítají. Navíc ministerstvo práce řeší možnost, aby se minimální výdělek mohl navyšovat automaticky podle zákona.

Po mnohahodinových sněmovních debatách o snížení plateb za státní pojištěnce teď politici hledají shodu na vzorci, podle kterého by rostly automaticky.

A obdobné to má být s minimální mzdou. Zavedení automatického mechanismu má současný kabinet v programovém prohlášení. Ovšem, bez časového určení. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se počítalo se začátkem roku 2024 – teď ale mluví o tom, že by se změna mohla stihnout dřív. Pracuje se s variantou navázat vzorec na průměrnou mzdu. O parametrech se ještě jedná.

„Pohybujeme se teď kolem 41 procent, pamatuju si ty debaty, kdy se mluvilo o 45 procentech. Uvidíme, jestli se dokážeme dohodnout, že bychom to zrychlili, třeba ten automatický mechanismus vložili dříve,“ řekl ministr.

Jurečka ale upozorňuje, že musí jít o kompromis, který neohrozí fungování firem a pracovní místa. Princip, kdy by nejnižší výdělek rostl podle zákona a nikoliv podle politických dohod, by nevadil ani opozici.

„Myslím, že by se to nemělo vázat jen na průměrnou mzdu, kritérií by mělo být více. Kdyby nedejbože průměrná mzda klesla, tak bude klesat minimální mzda? Myslím, že už dnes se blížíme ke čtyřiceti procentům,“ prohlásila bývalá ministryně financí a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

Průměrná mzda za loňský rok byla téměř 38 tisíc hrubého. Ta minimální dosáhla letos na 16 200 korun. Kvůli vysoké inflaci odbory prosazují nárůst o dva tisíce korun, a to už od července. Vůči tomu byl ale skeptický jak premiér Petr Fiala (ODS), tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

„Zvyšování minimálních mezd za této situace bych považoval za velmi nešťastný krok, je to jedna z věcí, která ten průmysl a obchod ohromně zatíží,“ řekl na začátku května Síkela.

„Podle mě by se to mělo zvýšit o inflaci. Pokud se budeme bavit o čtrnácti procentech, tak se to blíží k těm dvěma tisícům,“ míní místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).

Možný nárůst minimální mzdy je podle ministra práce téma k jednání. Otevřít ho chce na červnovém setkání tripartity. Objeví se ale už zřejmě i na dřívějším jednání s odbory – o platech ve veřejné sféře, které se chystá 25. května.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: euro.cz