Jsou švédské stíhačky zdarma posledním pokusem o zvrácení kšeftu s USA?

Nabídka, kterou Praze učinil švédský velvyslanec, zní lákavě. Ministerstvo obrany ale o ničem neví a podle vojenského experta Lukáše Visingra (39) jde jen o pokus zvrátit koupi nejmodernějších amerických F-35.

Už měsíce na povrch vyplouvají informace, že novými »železnými ptáky« našich vojenských letců budou americké stíhačky 5. generace F-35. Česko by jich mělo koupit až 24, nahradit mají 14 postarších švédských gripenů, které má armáda pronajaty do roku 2027.

Česká armáda má ve své výzbroji momentálně od Švédska pronajatých 14 stíhaček do roku 2027. Švédsko je podle Jörgensena připraveno předložit Česku velmi atraktivní nabídku.

„Letadla, která si Česko dosud pronajímalo, by se dala převést do České republiky prakticky bez nákladů,“ potvrdil švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen.

Návrh ze strany Švédů přichází v době, kdy je Česko před zásadním rozhodnutím, a to, zda si po konci pronájmu ponechá švédské gripeny, nebo nakoupí dražší a výkonnější americké stíhačky F-35, které by Česko vyšly na více než 180 miliard korun.

​“Vojáci i politici jsou za jedno v tom, že by chtěli přejít na tu americkou platformu F-35. Válka na Ukrajině a změna bezpečnostní situace v Evropě mnohé změnila i v uvažování politiků,“ řekl vojenský analytik Jiří Vojáček.

Tato informace velmi překvapila samotného premiéra Petra Fialu i ministryni obrany Janu Černochovou (oba z ODS). „Pro mě je ta informace nová, a to je otázka, kterou by měla odpovědět paní ministryně obrany,“ odkázal na svou kolegyni premiér.

„Zde na summitu v Madridu nám švédská strana nic v tomto smyslu nesdělila ani nenaznačila. K případné nabídce se proto mohu vyjádřit teprve poté, co ji dostanu oficiálně a seznámím se s jejími detaily,“ uvedla Černochová. Konečné rozhodnutí by ministryně měla přinést na vládu do konce července.

ZDROJ. blesk.cz, nova.cz
ZDROJ FOTO: armadnizpravodaj.cz