„Jen dlouhodobí známí,“ tvrdí generál Pavel o Kolářovi. Měl Babiš se zbrojařským lobbistou pravdu?

Osoba favorita prezidentských voleb generála Petra Pavla se v posledních dnech dostává na přední stránky médií. O jeho reálném zápalu pro „komunistickou věc“ při angažmá v tajné službě, které kandidát marginalizuje, promluvil Pavlův spolužák z ročníku. Další problém by pro Pavla mohl být v osobě jeho známého Petra Koláře, který by se teoreticky kldně v budoucnu mohl stát novým kancléřem. Redakce Vysokahra.cz se rozhodla podívat na podnikatelsko-mocenské vazby Pavlovy nedesignované pravé ruky, jehož Andrej Babiš veřejně označil za zbrojního lobbistu.

 

Začátkem října expremiér Andrej Babiš na twitteru tradičně všechny zkritizoval a o pětikoalici napsal, že nemá sama co nabídnout, proto prý podporuje právě tyto osobnosti. „Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály, a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého,“ napsal Babiš na svém twitteru.

Ačkoli Babiš neřekl, koho zbrojařským lobbistou míní, ten se pohotově ozval.

„Děkuji za poklonu. Sice nejsem lobbista a nikoho neřídím, ale ti, kterým radím a pomáhám, jsou velmi úspěšní,“ kontroval Petr Kolář, podporovatel kandidáta Petra Pavla.

Redakce Vysokahra.cz se obrátila na manažerku komunikace týmu Petra Pavla s dotazem, v jakém vztahu je Kolář k Pavlovi. „Vztah Petra Koláře a generála Pavla je neformální. Petr Kolář nemá ve volebním týmu generála Pavla žádnou oficiální pozici. Jsou to dlouhodobí známí a pan generál si vždy rád vyslechne jeho radu, zejména v oblasti zahraniční politiky a diplomacie,“ uvedla pro VH Markéta Řeháková.

Tento „neformální“ vztah jsme se rozhodli zanalyzovat podle veřejně dostupných zdrojů a zjistit, zda Andrej Babiš výjimečně nelhal. Na webových stránkách Petra Pavla sice Kolář v žádném vztahu – poradenském, manažerském nefiguruje, ale důkazy nasvědčují tomu, že skutečnost může být jiná.

Pro bezpečnou budoucnost

Oba pány v souvislosti najdete třeba ve vystoupení na kanálu youtube, kde v dvouhodinové debatě z Dejvického divadla na Praze 6, kde mimochodem dělá starostu syn Petra Koláře Ondřej, vysvětlují důvody vzniku a náplň spolku Pro bezpečnou budoucnost z.s.. Ten spolu oba založili v prosinci 2019 a v únoru 2022 byl Kolář jmenován místopředsedou spolku, tedy vazba na gen. Petra Pavla je více než zřejmá.

Přítel v DVTV

Petr Kolář své sympatie k Pavlovi mimo jiné vyjádřil v DVTV live show Daniely Drtinové, v listopadu 2019. Na dotaz moderátorky, zda bude kandidovat na prezidenta odpovídá kategoricky, že NE, ale ví o člověku, kterého by na hradě rád viděl. Otázka redaktorky: Který by to mohl být ……. „Já mám přítele, jmenuje se Petr Pavel, je to generál ve výslužbě. My teď dost často putujeme po vlastech Českých … Takže byste chtěl volit bývalého komunistu ale… Ale ANO. Já mám moc rád napravené hříšníky, jsou nejvíc motivovaní.

Lobby – důkaz místo slibů

Nad retweetem Koláře „nejsem lobbista“ se dá víc než jen trochu pozastavit. Od roku 2014 totiž Petr Kolář působí jako hlavní poradce české pobočky americké advokátní kanceláře Squire Sanders (Squire Patton Boggs). Tato kancelář se na svém webu chlubí právním poradenstvím pro zbrojní průmysl. V lednu 2018 se Squire Patton Boggs dokonce pozitivně vyjádřila o záměru české vlády legislativně upravit lobbing.

 

Na webových stránkách společnosti byla dne ne 31. 7. 2012 zveřejněna zpráva, že tým právníků ze Squire Sanders v Praze asistoval společnosti Westinghouse Electric Company a její české dceřiné společnosti při podání nabídky na mnohamiliardové rozšíření jaderné elektrárny české energetické skupiny ČEZ.

Zbrojařova nadace

Petr Kolář rovněž působí v Nadaci rodiny Holečkových, a to od založení nadace v prosince 2021, jako Předseda správní rady. Z registru smluv byly v roce 2022 nalezeny tři smlouvy s Ústřední vojenskou nemocnicí, které tato nadace darovala finanční prostředky ve výši 44 milionů Kč. Zakladatelem nadace je Ing. René Holeček, majitel společnosti CZG – Česká zbrojovka, která se v roce 2022 přejmenovala na Colt CZG Group SE. Podle žebříčku nejbohatších lidí, který každoročně uveřejňuje časopis Forbes, byl k roku 2021 René Holeček 21. nejbohatším Čechem se jměním odhadovaným na necelých 13 miliard korun. Členem správní rady je podle údajů justce.cz kupříkladu bývalý rektor UK Tomáš Zima či bývalý diplomat Tomáš Pojar.  Jestli Kolář nějakým figuroval při loňské fúzi mezi a americkým Coltem a Českou zbrojovkou lze jen těžko soudit, nicméně jakožto bývalý velvyslanec v USA určitě zná dobře tamní prostředí.