Jan Lipavský vyrazil do Švédska a Finska! O čem diskutoval?

Jan Lipavský (Piráti) vyrazil do Švédska a Finska. Se svými protějšky tam diskutoval. I nad vstupem těchto zemí do NATO a také nad českým předsednictvím v Radě EU.Podle šéfa české diplomacie je velice důležité, že jim osobně vyjádřil podporu pro vstup do aliance a podotknul, že se samozřejmě v debatě nevyhnuli i diskuzi nad negativním postojem Turecka. Příští pátek sejde i s tureckým představitelem diplomacie, dle svých slov ale vyjednávání o vstupu do NATO Česku toliko nepřísluší.

„Jednání probíhalo ve srdečné a přátelské atmosféře, bavili jsme o dvou tématech, a to o přebírání předsednictví – potvrdili jsme si směřování priorit a zájem Švédska přebrat ta  témata – druhé téma bylo vstup Švédska a Finska do NATO,“ uvedl Lipavská na tiskové konferenci ve Stockholmu.

Podle Lipavského je extrémně důležité, že své švédské kolegyni Ann Lindeové mohl vyjádřit z očí do očí českou podporu pro vstup jejich země do NATO. Přínos obou států je podle šéfa české diplomacie zřejmý. „Bude hlídán prostor Baltského moře a Švédsko a Finsko jsou vyspělé země a jsou na to připravené, musíme na tom pracovat, není to jednoduché, ale každý hlas a podpora se počítá,“ konstatoval na tiskové konferenci.

Lipavský již dříve v rozhovoru pro Blesk Zprávy navíc podotknul, že Finsko i Švédsko zná Ruskou federaci na vyšší úrovni i díky jejich těsnému sousedství. Více najdete v rozhovoru níže.

Během tiskové konference zaznělo také to, že se během švédsko-českých debat nešlo vyhnout problému s tureckým negativním postojem na vstup obou zemí do aliance. Lipavský se příští pátek sejde s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavuşoglem, kde mu dle svých slov sdělí svůj jasný postoj, nemyslí si ale, že vyjednávání o turecké podpoře je na českých bedrech. „Bude probíhat schůzka na trojstranné bázi, ČR toho není úplně součástí,“ zmínil.

Turecko po Finsku a Švédsku chce, aby přestaly podporovat teroristické organizace, čímž Ankara myslí některé kurdské skupiny. Například Stranu kurdských pracujících (PKK) či příznivce duchovního Fethullaha Gülena, které turecké úřady považují za strůjce neúspěšného pokusu o státní převrat z roku 2016. Turecko po obou skandinávských zemích chce také zrušení omezení na vývoz zbraní.

Švédsko a Finsko uvedly, že terorismus odsuzují a že jsou připraveny s Tureckem dál jednat.

Vedle toho se řešilo i české předsednictví, které úzce souvisí se Švédskem. Stockholm totiž převezme předsednické žezlo po Praze na začátku příštího roku. „Priority, jak je máme na předsednictví připravené, reflektují dění na Ukrajině a rekonstrukční úsilí. Se Švédskem máme silnou shodu,“ dodal. Jednání byl přítomen i ministr pro záležitosti Evropské unie Hans Dahlgren.

Společně s finským ministrem zahraničí Pekkou Haavistem také probíral Lipavský rekonstrukci ničené Ukrajiny a vstup země do EU. Haavisto řekl, že ruská agrese je zároveň porušením Charty OSN. Ocenil českou pomoc Ukrajině nejen dodávkami zbraní, ale též přijetím mnoha uprchlíků. Za více než tři měsíce trvání ruské invaze víza dočasné ochrany v Česku dostalo přes 360.000 lidí. S Lipavským se Haavisto shodl na nutnosti další politické, humanitární i vojenské pomoci Ukrajině.

Šéf české diplomacie poznamenal, že Rusko dosáhlo přesného opaku toho, co zamýšlelo, když se státy v jeho sousedství snaží o vstup do NATO. Vyjádřil podporu Finsku a Švédsku v aspiracích, které dosud neutrální země započaly po ruské invazi na Ukrajinu.

Lipavský Finsko označil za zemi s totožnými hodnotami a za politického spojence. Vstup severských zemí do aliance bude podle něj přínosem pro celé NATO. Haavisto s Lipavským se dnes shodli, že na turecký postoj nemají vliv vztahy země s Ruskem. „Což považuji za dobrou zprávu,“ řekl šéf české diplomacie.

Podobně jako i ve Švédsku, i ve Finsku šéf české diplomacie řešil i české předsednictví. Dalšími tématy jednání Lipavského s Haavistem byly obrana či energetická bezpečnost. Odpoledne se český ministr sejde ještě s finskou ministryní pro záležitosti EU Tytti Tuppurainenovou.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: TWITTER