Jako občan mám své pochybnosti, sdělil nově zvolený prezident Petr Pavel

ZDROJ FOTO: FB Petr Pavel

Jako občan mám své pochybnosti, sdělil k návrhu na snížení červnové mimořádné valorizace penzí nově zvolený prezident Petr Pavel. Vzhledem k tomu, že do úřadu nastoupí až v březnu, se vyvaroval jasného názoru a počká na další projednání předlohy. Pavel na pondělní tiskové konferenci také představil své nadcházející plány – v týdnu se sejde s rakouským prezidentem i maďarskou hlavou státu.

„Není nic zvláštního na tom, že i občan Petr Pavel má pochybnosti o některých aspektech navrhovaného opatření. Patří mezi ně retroaktivita i legislativní nouze. Je to věc, o které mají pochybnosti i ústavní právníci, proto je důležité vše projednat,“ sdělil Pavel. Detailněji se však chce k návrhu na snížení červnové mimořádné valorizace penzí vyjádřit až po inauguraci. Budoucí prezident se proto sešel i se zástupci opozičního ANO, šéfkou klubu poslanců Alenou Schillerovou a místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem. „Vyslechl jsem si jejich pohled na věc, konzultoval jsem problematiku s experty,“ dodal.

Finální rozhodnutí ale učiní až po legislativním procesu. Alibistické by však podle Pavla bylo novelu nevetovat, ale ani nepodepsat. „Férové bude k tomu zaujmout stanovisko – buďto podepsat, nebo vetovat,“ sdělil. Pavel také uvedl, že ho tento týden nečeká žádná cesta do krajů ani do zahraničí. Setká se však s rakouským prezidentem Alexanderem Van der Bellenem a maďarskou prezidentkou Katalin Novákovou. „Jde především o neformální zdvořilostní návštěvu, abychom se poznali a navázali vztahy, žádné zvláštní okruhy nejsou připraveny,“ řekl Pavel s tím, že otázky ohledně podpory Ukrajiny budou spíš okrajovým tématem.

 

ZDROJ: cnn.iprima.cz

ZDROJ FOTO: Facebook