Jak na zdravé opálení? Mrkev pomůže barvě, vlašské ořechy ochrání pleť

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Opalování patří mezi typické letní aktivity. Ještě aby ne, když je dokázáno, že pravidelné slunění má dobrý vliv na psychickou i fyzickou kondici člověka. Sluneční paprsky nám totiž pomáhají vytvářet vitamín D, který udržuje naše kosti zdravé a napomáhá správné funkci imunitního systému.

Opalování patří mezi typické letní aktivity. Ještě aby ne, když je dokázáno, že pravidelné slunění má dobrý vliv na psychickou i fyzickou kondici člověka. Sluneční paprsky nám totiž pomáhají vytvářet vitamín D, který udržuje naše kosti zdravé a napomáhá správné funkci imunitního systému.  Kromě toho také zlepšují kvalitu našeho spánku tvorbou melatoninu, pomáhají snižovat hladinu stresu a zlepšují náladu. K tomu všemu nám stačí trávit na sluníčku alespoň 15 minut denně.

Na druhou stranu může vystavování slunečnímu záření vést k předčasnému stárnutí pleti, vzniku vrásek a pigmentových skvrn. Není však proto potřeba na opalování zcela zanevřít, stačí se jen opalovat zodpovědně. Právě to řeší na svém webu chytralekarna.cz.

Jednou ze zásad, jak se zdravě vystavit slunci, je nosit řádné pokrytí hlavy. Nejen, že to uchrání náš krk a obličej, jehož kůže je díky své jemnosti a tenké struktuře náchylnější k poškození. Může nás to také uchránit před úžehem, který může být také velmi nepříjemnou záležitostí. Zapomínat bychom neměli ani na sluneční brýle, které chrání nejen náš zrak, ale také jemné oční okolí.

Samozřejmostí je též používání opalovacích krémů s dostatečným ochranným faktorem. Minimální výše by měla být 30 SPF, ideální je ale v horkém letním počasí používat 50 SPF. Krém bychom měli použít na všechny části těla, které budou v průběhu dne na slunci. Aplikace by se pak měla každých 80 až 120 minut opakovat.

Podstatné je také dodržovat pitný režim, a to pravidelně v průběhu celého dne. Ideální množství, které je v letních měsících potřeba vypít je mezi 2,5 až 3,5 l neslazené vody. Neměli byste také na sluníčku trávit příliš mnoho času, nejdéle 4 hodiny v jednom dni. Je dobré si při opalování dělat pravidelné přestávky. Neměli byste také zapomínat pečovat o svou pokožku po opalování a mazat ji dostatečně hydratačními krémy.

Posledním pravidlem, na které by se nemělo zapomínat, je ochraňovat se zevnitř. Toho lze dosáhnout správnou výživou a vitaminovými doplňky. Například vlašské ořechy mají velké množství vitamínu E, který jakožto silný antioxidant brání pokožku před poškozením. Další potravinou s velkým množstvím antioxidantů jsou borůvky. Stejně tak může pomoci konzumace vajec, která obsahují kolagen a spolu s ním i vitamín A, jenž je pro zdraví pokožky velmi důležitý.

Určitými potravinami dokonce můžete podpořit také výsledky opalování, jak tvrdí web svetplodu.cz. Třeba konzumace mrkve může díky betakarotenu napomoci rovnoměrnému opálení a snadnějšímu zbarvení pokožky. Stejně jako mrkev, i meruňky obsahují betakaroten. Ty však kromě lepšího opálení chrání naši pokožku před volnými radikály a brání tak jejímu předčasnému stárnutí.

Brokolice pro změnu díky sulforafanu pomáhá detoxikovat organismus a vyplavit některé látky, které způsobují rakovinu. Dobré je také konzumovat dostatek tyrosinu, který se nachází například v mase, ale také mléčných výrobcích a sóje. Tyrosin mimo jiné pomáhá produkci melaninu.

Poslední zde zmíněnou kouzelnou potravinou jsou rajčata. Tedy konkrétně rajský protlak v kombinaci s olivovým olejem. Jak informuje web novinky.cz, vědci zjistili, že lidé, kteří konzumovali tuto kombinaci po dobu deseti týdnů pak vykazovali nižší spálení kůže, a to až o 40 %. Rajče totiž obsahuje lykopen, který je velmi účinným antioxidantem. Olivový olej pak napomáhá jeho vstřebatelnosti.