Jak dopadl dvoudenní summit Evropské unie? Postupný odklon od fosilních paliv z Ruska prošel!

Ve francouzském Versailles skončil dvoudenní summit Evropské unie, na kterém prezidenti a premiéři schválili text Versailleské deklarace slibující postupné odbourání závislosti na ruském plynu či zvýšení výdajů na obranu. Lídři zemí Evropské unie se v pátek shodli také na výrazném zvýšení obranných výdajů členských států i celého bloku. Už první den summitu také pohrozili přijetím dalších protiruských sankcí kvůli pokračující invazi na Ukrajinu.

Schválení Versailleské deklarace znamená, že Evropská unie postupně ukončí závislost na ruských fosilních palivech jako je plyn, ropa nebo uhlí, které aktuálně tvoří velkou část unijní spotřeby. Termín pro dosažení cíle ale lídři zemí EU na summitu nestanovili. Evropská komise navrhla rok 2027, summit deklaroval, že se tak má stát „co nejdříve“.

Ve světle války, která zřejmě už připravila o život tisíce lidí a miliony vyhnala z domovů, zaznívá v EU i volání po okamžitém zastavení dodávek plynu nebo ropy. Takový postup se ovšem zdá být vysoce nepravděpodobný, vzhledem k tomu, že unie v posledních letech z Ruska čerpala zhruba 40 procent svého plynu a asi 30 procent ropy.

Neformální Evropská rada nicméně konstatovala, že „aktuální situace volá po pečlivém přehodnocení toho, jak zajišťujeme bezpečnost našich energetických dodávek“. Ve snaze zastavit nepřímou podporu ruské armády, která plyne z energetického dovozu, se lídři unijních zemí „dohodli postupně odbourat naši závislost na ruských dodávkách plynu, ropy a uhlí“.

Versailleská deklarace nastiňuje hned několik cest, které mají EU k vytyčenému cíli dovést. Jednak je to nalezení nových zdrojů energií, včetně zkapalněného zemního plynu, který mohou dodávat například USA. Dále se plánuje „zrychlení omezování naší celkové závislosti na fosilních palivech“, vystupňování rozvoje obnovitelných zdrojů nebo kroky vedoucí ke zvýšení energetické účinnosti.