Jak co nejrychleji odmrazit auto? I na zamrzlý zámek je jednoduchý trik

Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
V nedávných dnech nás zima obdařila intenzivními mrazy. I když nám krásné bílé scenérie přinášejí radost, současně pro nás zimní podmínky představují výzvy. Ráno, když spěcháme do práce, čelíme leckdy autu zahalenému do vrstvy sněhu a několik minut ztrácíme při rozmrazování. V nejhorším případě se potýkáme s zamrzlým zámkem a do práce ani neodjedeme. Jak těmto situacím čelit? Redakce Vysoká hra přináší několik užitečných tipů.

Rozmrazování auta ráno je celkem časté, zejména v chladných zimních dnech. Zde jsou některé efektivní způsoby, jak rychle a bezpečně rozmrazit auto.

Nejprve zapněte topení a nastavte ho na odvětrávání předního skla. Teplý vzduch pomůže rozmrazit sklo a snížíte také teplotu v interiéru vozidla. Následně odeberte nebo částečně odklopte sníh nebo led na čelním skle. To umožní teplému vzduchu lépe proniknout a usnadní rozmrazování, uvádí server Portalridice.cz.

Použít můžete také komerční odmrazovač skel, který je k dispozici v autoservisech nebo obchodech s autodoplňky. Aplikujte ho na povrch skla a nechte jej působit podle pokynů výrobce. Použít můžete také směs octa a vody v poměru 3:1, která může pomoci rozmrazit sklo. Naneste ji na sklo a nechte chvíli působit. Poté můžete snadněji odstranit led nebo sníh. Ale pozor, vodu použijte vždy jen vlažnou. Pamatujte, že používání horké vody může způsobit praskání skla kvůli rychlé změně teploty.

K odstranění ledových nebo sněhových vrstev můžete použít také plastový škrabáč, který je bezpečnější než kovový, protože nezpůsobuje poškození skla. Pokud očekáváte mrazivé ráno, pokuste se předchozí večer umístit na čelní sklo auta plachtu nebo karton. To může minimalizovat tvorbu ledu přímo na okně.

Vzhledem k bezpečnosti silničního provozu byste neměli nechávat sníh na střeše vozidla. Přebytečný sníh by mohl sklouznout a představovat nebezpečí pro ostatní řidiče. Pamatujte, že používání horké vody může způsobit praskání skla kvůli rychlé změně teploty. Je lepší použít postupné zvyšování teploty vzduchu a bezpečná odmrazovací prostředky.

Zamrzlý zámek: Co nedělat  

Tak jsme odhrabali sníh, probojovali se k autu, ale co v případě, že se do auta vůbec nedostaneme? S  rozmražováním totiž úzce souvisí i zamrznutý zámek nebo dveře. Taková situace může dost potrápit, o to víc v případě, kdy pospícháme. Přinášíme pár tipů, jak těmto nepříjemnostem předcházet.

Nejprve se podíváme, co bychom dělat neměli. Jednak není dobré použít hrubou sílu. Ani používat horkou vodu, jak již bylo řečeno výše. Při teplotách pod nulou navíc i horká voda zase rychle zmrzne, takže si spíše zaděláte na větší problém.

Pokud máte problémy s zamrznutým zámkem, můžete použít speciální odmrazovače zámků nebo vložit klíč do zámku a těsně před tím jej ohřát, například zapalovačem, vlasovým fénem apod.

Žádoucí není ani zatahovat při dojetí ruční brzdu, která by také mohla přimrznout. Lepší je nechat zařazenou rychlost.

Zamrzlý zámek: Tipy, triky

Server az-pneu.cz například doporučuje, zkusit otevřít jiné dveře, kterými se lze dostat do auta a zahřát ho. K využití může sloužit i fén s prodlužovačkou, ale to asi není použitelné pro všechny případy. Řešením tedy může být nahřátý klíč, který zasunete do zámku. Efektivní je i použití rozmražovače, který je rychlý a efektivní. Důležitá je ovšem také prevence. Možné je použít plachtu proti námraze, nebo užití silikonových olejů, glycerinu nebo jeleního loje. Do zámku také můžete stříknout trochu maziva.

Jedna rada závěrem. Rozmražovač je dobré nosit s sebou. V zamčeném autě vám nebude moc platný.