Havlův dvorní lékař Pafko uzemnil národ v přímém přenosu. Zaměnil slovo vakcína za …

Je po Vánocích a v Česku se rozjelo očkování proti koronaviru na plné obrátky. Ostře sledované téma vakcinace znamená pro mnohé naději na vyvedení země ze stále nekončící epidemie a návrat k normálnímu životu. Napjatou atmosféru nechtěně zlehčil profesor Pavel Pafko, který se v rozhovoru na České televizi dopustil vtipného přeřeku. 

„Dovolte mi, abych nejdřív poděkoval všem, kteří se podíleli na vývoji a distribuci této vaginy,“ řekl uznávaný chirurg a bez známky studu pokračoval a ještě chvíli pokračoval dál, než svůj nonsense napravil. Jeho přerek drtí celý den sociální sítě a můžete jej shlédnout zde:

Pafko se jako jeden z prvních nechal naočkovat v pražské Fakultní nemocnici. Současně připustil, že se jedná o velký den v souvislosti boje s covidem, na který v současnosti zemřelo deset tisíc lidí.

Uznávaný odborník také připustil, že nechápe občany, které s vakcínou váhají. „Nerozumím těm 45 procentům českých obyvatel, kteří váhají s vakcinací,“ řekl Pafko. Podle něj by lidé měli věřit lékařům nikoliv až v době, kdy se dostanou na jednotky intenzivní péče, ale i při prevenci.

Rovněž zdůraznil, že lidé, kteří se očkování bojí, by se měli poradit se svým lékařem. Připomíná, že existují také lidé, kteří se očkovat nemohou. Vakcína od firem Pfizer a BioNTech má podle něj 93procentní účinnost a byla otestována na více než 40 000 lidech. Podle něj tedy není důvod k obavám.

Očkování se rozjelo

27.12. ráno v nemocnicích začalo očkování první symbolickou dodávkou 9 750 vakcín.  Prvním naočkovaným se stal premiér Andrej Babiš, poté dostala injekci 95letá válečná veteránka Emílie Řepíková. Pozadu nezůstal ani ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten se nechal naočkovat ve Fakultní nemocnici Brno, který byl v nemocnici před odchodem na ministerstvo náměstkem.

Ministra zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) také uvedl, že se mají lidé na očkování objednávat přes jednotný rezervační systém. Praktičtí lékaři o tom ale zatím nebyli informováni. Masivní očkování, které se má rozjet od jara přitom má ležet na bedrech praktických lékařů.