Firmy Agrofertu neuspěly ani u soudu, na dotace neměly nárok

Brífing po ukonèení rokovania ministrov financií SR Petra Kažimíra a ÈR Andreja Babiša (na snímke) v Bratislave 11. januára 2016. FOTO TASR - Michal Svítok

Tribunál Evropské unie zamítl žaloby dvojice firem z holdingu Agrofert na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací z fondů Evropské unie.

 

Mlékárna Hlinsko a Primagra neuspěly se stížností na předloňské rozhodnutí, k němuž komise dospěla na základě auditu střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše. Na soudní verdikt z poloviny září dnes upozornila Česká televize. Reakci Agrofertu ČTK zjišťuje.  Obě firmy se loni obrátily na druhou nejvyšší soudní instanci EU, protože nesouhlasily s výsledky auditu. Podle komise neměly nárok na dotace, neboť auditoři dospěli k závěru, že Babiš jako premiér stále ovládá holding, i když jej vložil do svěřenských fondů.

 

Babiš s tímto závěrem nesouhlasil a tvrdil, že převedením do fondů vyhověl českým zákonům. Firmy argumentovaly zejména tím, že komise porušila jejich práva, když neměly během auditního řízení „možnost být vyslechnuty“. Brusel by navíc podle obou společností neměl prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém. Soud námitky firem v písemném verdiktu 14. září zamítl a nařídil jim uhradit náklady řízení.

 

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: teraz.sk