Filip se rozparádil: Za chvíli budeme pracovat ve vlastní zemi na cizí vlastníky a pro cizí zájmy. A kdo ví, jak to bylo s českým zlatým pokladem

Šéf komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip obsáhle zkritizoval současný vývoj v zemi. Podle něj se rozhodně nedá mluvit o svobodě, ačkoli se s ním nejen média tak často prý ohání. Poukázal na to, že podle něj spíš opak je pravdou. A vyjmenoval hned několik oblastí, z kterých to je patrné.

Ve sdělovacích prostředcích podle Filipa stále zaznívá, že se u nás slaví víc než tři desítky let svobody. „Já tedy nevím jak kdo, ale nejen já tu svobodu jen těžko hledám a někdy si připadám, že ji nejde najít. Tím nechci zpochybnit cokoli pozitivního, co se za posledních 30 let ve prospěch občanů udělalo. Ale bilancujte se mnou, už téměř na každém rohu, ve vchodu, ve výtahu a nevím, kde ještě je kamera, která nás hlídá,“ začal konkrétněji předseda KSČM.

Nezapomněl zmínit, že o svobodě tiskových zpráv má prý ještě větší pochybnosti. Pokud se podívá na internet a sociální sítě, tak tam jsme hlídáni poskytovateli těchto služeb.

„Každý kontroluje, co píšeme a o čem. Zpravodajství televizí, rádií a novin jsou plné nelegálně pořízených odposlechů, a když se někdo zeptá, jak je to možné, že to uniklo z policejních (či jiných) spisů, tak je okamžitě médii očerněn, jako nepřítel prý svobody slova. Přitom nesmíme říct, že například nelegální migranti či lidé té nebo oné národnosti či etnika kradou a provádějí jinou trestnou činnost. Když někdo řekne, že nelegální migraci je třeba řešit tam, kde vznikla a že je potřeba takové nelegální migranty poslat zpět do země původu, tak je ocejchován jako xenofob,“ pokračoval ve svém shrnutí nepříznivého vývoje ve společnosti Vojtěch Filip.

Inkluze? Jen cesta k vytváření dalších elit

A tím rozhodně nekončil. Naopak vydal se i dalšími směry. Třeba vzdělávání a školství. „Do škol nám vnutili inkluzi, i když každý normálně uvažující člověk ví, že ne všechny děti jsou stejně vzdělavatelné.  A že každý kolektiv je tak rychlý, jako je jeho nejpomalejší člen. Kam až inkluze povede, pokud s ní nic neuděláme, nechci ani domyslet, jestli ke snížení vzdělanosti celého národa nebo jen k dalšímu vytváření elit těch, kteří si budou moci dovolit platit soukromé školy pro své děti?“ ptá se Filip.

Podle něj to povede ke ztrátě alespoň formální rovnosti před zákonem, v kterou zatím věříme. Stranou kritiky nenechal ani Evropskou unii.

„Nechci psát o tom, že nám EU diktuje, jaké výrobky smíme nebo máme vyrábět, co máme pěstovat na našich polích, kolik dobytka vůbec smíme chovat a v jakých stájích. Už nám zakazují naše tradiční zabijačky, zakázány máme tradiční názvy našich potravin,“ pokračoval v pojmenování slabin současnosti komunista Filip.

Připomněl ještě to, že majetek byl dříve ve vlastnictví naší republiky, jenomže skoro všechno prý z něj už pravicové vlády rozprodaly v privatizaci. „Česky se to dá nazvat tunelování cizincům. Za chvíli už budeme my pracovat ve vlastní zemi na cizí vlastníky a pro cizí zájmy. Připomenout musím ještě též zlatý poklad republiky, který byl Národní bankou v minulosti z velké části prodán – pokud to tedy nebylo jinak,“ vyjádřil závěrem podezření, které zveřejnil i na facebookovém profilu předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle něj je nutné se zamyslet, jaká tedy je ta naše svoboda a zda je důvod ji oslavovat.

Funkci dal k dispozici, zatím v ní ale ještě nejméně rok setrvá

Komunistická strana Čech a Moravy v poslední době zaznamenává klesající podporu. Zda i to je odraz celospolečenských změn, není jisté a Filip o tom podle jeho slov, která zazněla v rozhovoru pro Český rozhlas, pochybuje.

„Teď jsme spíš v přechodném období, kde se lidé spoléhají na konkrétní a krátkodobá opatření, ale vrátí se určitě k těm dlouhodobým plánům a k tradičním politickým stranám. Ukazuje se, že krátkodobá opatření řeší ten akutní problém, ale neřeší perspektivu, kterou lidé potřebují.“ Uznává však, že někomu může vadit třeba jen název jejich strany, protože upomíná k totalitnímu režimu mezi lety 1948 až 1989.

„Je to tak, někomu opravdu může vadit. Ale někdo si zase nepřeje, abychom plivali na práci našich otců a dědů. Konkrétní lidé, komunisté, neudělali nic špatného ani před rokem 1989. Prostě pracovali ve prospěch české společnosti, rodin, obcí a měst. A to je realita. Tito lidé neodpovídali za ten systém, ale za svou práci, která byla odvedena velmi dobře,“ vysvětluje historické zásluhy českých komunistů Filip.

Sjezd KSČM se měl konat letos v dubnu, ale kvůli pandemii nového koronaviru byl v odložený na 27. listopadu příštího roku. Podle stanov je nejzazší termín pak až květen 2022.

Jelikož za neúspěch ve volbách Vojtěch Filip připustil svoji osobní odpovědnost, dal svou funkci předsedy k dispozici. „Ale budu vykonávat tuto funkci do doby, kdy orgány, které dnes nemohou z epidemiologických důvodů zasedat, budou mít možnost situaci změnit,“ uzavřel Filip.