Fiala podporuje vstup Ukrajiny do EU. Zeman chce dovolit Čechům bojovat! „Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí,“ dodal Fiala

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) podporuje snahu Ukrajiny o vstup do Evropské unie. Je podle něj třeba dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí. Řekl to v reakci na slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který v pondělí prohlásil, že Ukrajina žádá o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury. Prezident Miloš Zeman se staví v principu příznivě k možnosti vydání výjimek pro Čechy, kteří by mohli bojovat na Ukrajině. Bude o tom mluvit s Fialou.

„Obracíme se na Evropskou unii kvůli bezodkladnému připojení Ukrajiny podle nové speciální procedury,“ prohlásil v pondělí Zelenskyj. Ukrajina je podle něj vděčná partnerům za to, že solidárně stojí po jejím boku. „Ale naším cílem je být spolu se všemi Evropany, a hlavně být rovnoprávní,“ zdůraznil ukrajinský prezident. Zdůraznil, že je přesvědčen, že si to Ukrajinci zasloužili a že vše je možné.

„Jsem sice příznivcem standardních procedur, ale my nyní nejsme ve standardní situaci,“ míní Fiala. „Musíme v tuto chvíli dát jasně najevo, že Ukrajina je vítána v evropském společenství demokratických zemí,“ dodal český premiér. Také podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) Ukrajina svým konáním jasně dokázala, že patří do Evropy. „Samozřejmě nechci znevažovat standardní procesy přijetí zemí do EU, ale Ukrajina se nyní nachází v komplikované situaci, kterou je potřeba zohlednit,“ je přesvědčen šéf české diplomacie Lipavský.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v nedělním rozhovoru s Euronews uvedla, že Ukrajina patří do Evropské unie a blok by si přál, aby se časem stala jeho součástí. O vstupu nových zemí však rozhodují členské státy, které nemusí s názory EK souhlasit. „Skutečně časem, patří k nám. Jsou jedněmi z nás a my je chceme mezi námi,“ řekla von der Leyenová.

Ukrajina už roky usiluje o přijetí do Severoatlantické aliance a do EU, ale dosud nemá ani schválený plán kroků vedoucích k členství v NATO, ani postavení kandidátské země Evropské unie. Ukrajina čelí vojenskému ataku ze strany Ruska.

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek na zámku v Lánech setká s premiérem Petrem Fialou. V principu příznivě se staví k možnosti vydání výjimek pro Čechy, aby mohli bojovat na Ukrajině. Chce si také vyžádat stanoviska ministerstva obrany a zahraničí, sdělil mluvčí Jiří Ovčáček.

K zapojení do obrany Ukrajiny vyzval zahraniční dobrovolníky ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Češi tak mohou legálně učinit pouze v případě udělení výjimky od prezidenta republiky. Politici také zvažují změnu zákona, která by službu v ukrajinské armádě povolila. Některé země již službu v ukrajinské armádě svým občanům povolily.

Premiér se po svém jmenování dohodl se Zemanem na pravidelných schůzkách. Naposledy se setkali na začátku února, i tehdy mluvili kromě jiných témat o napětí na ukrajinsko-ruské hranici. Předseda vlády se naposledy s prezidentem setkal v pátek, kdy se společně z generálního štábu zúčastnili videosummitu NATO.

Po začátku tažení Zeman počínání Ruska ostře odsoudil, označil ho za zločin proti míru a vyzval k podpoře Ukrajiny. Vyslovil se také pro tvrdé sankce proti Rusku. Podobný postoj zastává i vláda, která podporuje nejen přísné sankce, ale na Ukrajinu posílá i pomoc, a to i v podobě zbraní a munice.

ZDROJ: ČT24

ZDROJ FOTO: napalete.sk