Fiala a Babiš na nože?! Fiala se ohradil proti kritice opozice

Petr Fiala se bráni na sociálních sítích.  Vysvětlil načasování svého vystoupení tím, že tento týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice. Andrej Babiš předtím Fialu označil za zbabělce, protože se prý vyhnul společnému televiznímu duelu. Fiala nepřítomnost odůvodnil svým odletem na pohřeb britské královny Alžběty II.

Fialův projev k aktuálním krokům vlády v energetické krizi odvysílají Česká televize, Nova, Prima a Český rozhlas. K vidění bude také živě v neděli 18. září na stránkách Blesk.cz od 20:05.

Bývalý šéf Sněmovny Vondráček v pátek označil plán za „hrubé zneužití funkce premiéra“. Vystoupení je podle něj „v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím“. Fiali vyzval, aby s vystoupením počkal po komunálních volbách, které se konají v závěru příštího týdne.

Fiala to odmítl. „Hlavní rozhodnutí ohledně zastropování cen (elektřiny a plynu) probíhala tento týden, v pondělí na vládě a v pátek v Poslanecké sněmovně. Ale to pan Babiš moc dobře ví. A pamatuje si i to, kdy v době covidu dělal projevy on,“ uvedl. Babiš například v září 2020 vystoupil s projevem necelé dva týdny před krajskými volbami. V projevu tehdy přiznal některé chyby ve vládním rozhodování při epidemii covidu-19.

Premiér odmítl i faktické výtky vůči rozhodnutí vlády zastropovat ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu a cenu plynu na třech korunách za kilowatthodinu pro maloodběratele. „Ne, nemělo smysl zastropovat ceny v první polovině tohoto roku. Ne, plošné zastropování cen pro všechny domácnosti a firmy bez výjimky si prostě nemůžeme dovolit,“ uvedl. I nynější opatření je drahé a nevyřeší energetickou krizi, ale žádná jednoduchá cesta neexistuje, doplnil.

Babiš označil Fialu za zbabělce s tím, že se bojí jít do společného televizního duelu. „Premiér se vymluvil, že nemůže přijít kvůli pohřbu … Prý by to nestihl. Zvláštní. Mohl letět hned po skončení debaty ještě v neděli v noci, nebo brzy ráno. Já bych to tak udělal,“ uvedl Babiš. Fiala oponuje, že se svým předchůdcem ve funkci premiéra nechce chodit do debat do té doby, než veřejně potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta „Nehodlám totiž být součástí jeho hybridní prezidentské kampaně,“ uvedl.

Debata na televizi Prima navíc neměla být duelem, měli se jí účastnit čtyři předsedové stran, doplnil Fiala. Omluvil se z ní kvůli účasti na pohřbu Alžběty II. „Součástí programu je v neděli večer akce v Buckinghamském paláci na pozvání nového krále Karla III. Chápu, že se Andrej Babiš cítí být důležitějším než král. Určitě by na mém místě ignoroval zájmy ČR a šel by raději diskutovat s Tomiem Okamurou na Primu. A králi by asi poslal SMS nebo by mu rovnou brnknul,“ podotkl Fiala.

ZDROJ: blesk.cz

ZDROJ FOTO: FB