Fenomén sociálních sítí a neustále chodící upozornění ovlivňují životy mladých

Mobilní telefony jsou nedílnou součástí života většiny z nás. Převážně pro teenagery, jsou tato zařízení častěji více než jen nástroj pro komunikaci – stávají se jejich smyslem života. Někteří jedinci se v posledních letech stávají na telefonech závislými a tato závislost může nepříjemně ovlivnit jejich fyzické i psychické zdraví.
Zdroj foto: Pixabay.com (free for commercial use)
Plugin Seznam SSP
Tento typ reklamy nemůže být zobrazen s využitím shortcode

Mobilní telefony jsou nedílnou součástí života většiny z nás. Převážně pro teenagery, jsou tato zařízení častěji více než jen nástroj pro komunikaci – stávají se jejich smyslem života. Někteří jedinci se v posledních letech stávají na telefonech závislými a tato závislost může nepříjemně ovlivnit jejich fyzické i psychické zdraví.

Díky neustálému přístupu k internetu jsou mladí lidé připojeni k síti každý den, celý den. Dle studie od organizace Common Sense Media, teenageři dostávají za den alarmující počet upozornění. Celkový počet dle studie přesáhne u některých jedinců někdy i více jak 240 upozornění za den. Studie také prokázala, že mladí lidé mají často problém si sami nastavit limit času stráveného u obrazovky a neví si rady, jak z této šlamastyky ven. „Tato zpráva zcela jasně ukazuje, že dospívající mají problém zvládnout časté užívání telefonu, což si vybírá daň na jejich schopnosti soustředit se a na celkovém duševním zdraví,“ uvedl James P. Steyer, zakladatel Common Sense Media.

Studie od Common Sense Media, která se zaměřila na dospívající ve věku od jedenácti do sedmnácti let prokázala, že dospívající často užívají své mobilní zařízení i během výuky a může mít špatný vliv na jejich výkon ve školních lavicích. Studenti a žáci neustále kontrolují množství upozornění, komentářů, či „srdíček“ na jimi sdílených příspěvcích, což může utvářet pocit uznání a potřeby být stále online. Toto ustavičné sledování aktivity na sociálních sítích se podepisuje na duševním zdraví jedinců a může mít na ně negativní vliv. Dostávají se tímto do jakési soutěže o co nejvíce reakcí na své příspěvky, která vede k čím dál větší potřebě kontrolovat mobilní zařízení, jak uvádí web Ihealthservices.org ve svém příspěvku.

Nejvíce užívanou sociální sítí je dle deníku The Washington Post známá platforma TikTok, která je určena převážně ke sdílení krátkých videí. Je velmi oblíbená především mezi mladými lidmi. Uvádí, že duševní dopady způsobené užíváním sociálních sítí jsou významné. Závislost na telefonu a sociálních sítích může způsobit deprese, úzkosti, poruchy spánku, a dokonce pocit izolace. Možných negativních dopadů si jsou vědomi i sami provozovatelé sociálních sítí. Konkrétně TikTok se rozhodl zavést časové omezení šedesáti minut denně pro nezletilé uživatele jejich platformy, aby si byli dospívající vědomi toho, že sledování krátkých videí věnují příliš mnoho času.

Závislost na telefonech u teenagerů je komplexním problémem, který vyžaduje pozornost a řešení. Je důležité si také uvědomit, že nové technologie jsou nezbytnou součástí moderního života, ale měly by být používány s rozumem. Omezit čas strávený na sociálních sítích a telefonu celkově, může pomoci dospívajícím vyhnout se všem negativním dopadům závislosti a napomoci zdravějšímu životu.